HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şok-14 Yılda 110 yıl yaşlandı

26 Ağustos 2013
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » Şok-14 Yılda 110 yıl yaşlandı

Erken yaşlanma sendromuna yakalanan hindistanlı 14 yaşındaki çocuk, 110 yaşında gibi görünüyor. Progeria hastalığı, halk dilinde  erken yaşlanma hastalığına yakalanan 14 yaşındaki  Ali Hüseyin adlı çocuğun görünümü herkesi şaşkına çeviriyor. Daha önce 5 kardeşini Progeria hastalığına kurban veren Ali Hüseyin’in dramı yürek yakıyor.

Hindistan’da yaşayan 14 yaşındaki Ali Hüseyin adlı çocuk, Progeria, halk dilindeki adıyla erken yaşlanma hastalığına yakalandı. Dünyada  80 kişidee  görülen bu hastalığa yakalanan kişiler ortalama 12-13 yıl yaşıyorlar.

İşte Hindistanlı Ali Hüseyin’in Dramı

Daha önce 5 kardeşini  bu hastalığa kurban veren  14 yaşındaki Ali Hüseyin , vücudun normalden 8 kat daha hızlı yaşlanmasına neden olan Progeria hastalığına sahip.Ali Hüseyin’in  gözlerinde ve kalbindeki sağlık sorunlarının yanı sıra saçları da çıkmıyor.

Dünyada yalnızca 8o kişide  görülen bu hastalık, genellikle 14 yaşına gelmeden ölümlere neden oluyor. Ali ise yaşama olan bağlılığıyla doktorların umudu oldu.

Ali, tüm yaşadıklarına rağmen ölümden korkmadığını anlatıyor. Hastalığıyla ilgili konuşan genç adam, “Umarım benim durumumdakiler için bir ilaç vardır. Ben gerçekten yaşamak istiyorum. Ölümden korkmuyorum ama ailemin daha fazla acı çekmesini istemiyorum. Onlar için daha uzun yaşamak isterim” diyor.

Ali’nin kuzen olan annesiyle baba 32 yıl önce görücü usulüyle evlendirildirilmiş. Aynı hastalığa 2 erkek 3 kız olmak üzere 5 çocuklarını kurban veren aile, doktorların bu hastalığa bir çare bulmasını istiyor.

“Doktorlar daha önce söyleseydi çocuk yapmayı bırakırdık” diyen anne ve baba, çevredekilerin yardımlarıyla geçiniyor.

ali_huseyin

Henüz 14 yaşında 110 yaşında gibi görünüyor

Progeria Hastalığı Nedir?- Progeria Hastalığı Hakkında Bilgi;

Progeria, halk dilindeki adıyla erken yaşlanma hastalığı, konu hakkında yapılan bilimsel araştırmalar hastalığın çaresini bulmaktan ziyade hastalığa sebep olan faktörleri bulmak ve bu sayede insanlığın ömürünü uzatabilmek.

progeria-hastaligi-nedir (2)

Henüz 14 yaşında 110 yaşında gibi görünüyor

Progeria Hastalığı İçin Yapılan Çalışmalar ve Bu Hastalık Hakkında Elde Edilen Bilgiler

ali_huseyin1

Henüz 14 yaşında 110 yaşında gibi görünüyor

Diğer adı Hutchinson-Gilford olan bir genetik hastalik. ilk 46 kromozomla birlikte ortaya çıkan bu hastalık telomer zincirin kısalığından kaynaklanmaktadır.

    Normal somatik hücrelerde her replikasyon sonrası telomerik DNA kısalır. Telomer kısalması ve sınırlı yaşam süresi potansiyel tümör baskılama mekanizmasıdır.çünkü insanın yapısındaki kromozomlar sürekli bölündüğü için kısalır bu da hücreleri yaşlandırır.normalde ortalama 80 yıl yaşayan birey 12-13 yaşlarında yaşamını yitirir.diğer bir deyişle henüz 10 yaşında 70 yaşındaki bir insan görünümüne sahiptir.

ali_huseyin2

Henüz 14 yaşında 110 yaşında gibi görünüyor

Dünyada 80 kişide  görülen bu hastalık için çalışmalar hastalığın sona ermesi yerine hastalıktaki kromozomların uzunluğunun dolayısıyla insanın yaşam süresinin uzatılması yönünde yapılmaktadır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika