HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

16 İlde Yapılan KCK Operasyonları Sona Erdi

13 Ocak 2012
Ana Sayfa » Genel Haberler » 16 İlde Yapılan KCK Operasyonları Sona Erdi

 AKP Hükümetinin emriyle 16 ilde yapılan KCK operasyonları sona erdi..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı’nın tehditleri ardından bugün İstanbul Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Kürt siyasetçi, sendikacı, insan hakları savunucusu ve aktivistlere yönelik 16 kentte eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Aralarında BDP eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan ve BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan’ın da bulunduğu onlarca kişi gözaltına alındı.

Prosedür basit: Hükümet talimat veriyor, polis gözaltına alıyor ve yargı tutukluyor. Hukuk yok, suç yok, kanıt yok! Tersi ispatlanana kadar herkes suçlu! Daha açık ifadeyle, AKP’nin kendisine muhalif gördüğü herkes ve her şey hedef!

KATLİAMI UNUTTU, BDP VE SİVİL TOLUM ÖRGÜTLERİNE SALDIRIYOR

28 Aralık’ta 35 Kürt köylüsünün katledilmesi ardından herhangi bir yaptırımda bulunmayan ve olayın üzerini kapatmaya çalışan hükümet 10 Ocak’tan beridir yeni bir gözaltı ve tutuklama terörü estiriyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ocak’ta bir kez daha katliamcı TSK’yı ve sokaklarda terör estiren polisi kutlayarak KCK operasyonlarından dolayı “alkışladı”. Bunun üzerine 10-12 Ocak arasında aralarında Esendere Belediye Başkanı, görevinden alınan Yüksekova Belediye Başkanı ve yazar Sami Tan’ın da olduğu en az 92 kişi gözaltın alındı.

Bugün de BDP, KESK, İHD, Kurdi-Der, Tuhay-Der, belediyeler ve diğer birçok sivil toplum örgütüne yönelik 16 kentte eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Adana, Ankara, İstanbul, Mersin, Bingöl, İzmir, Batman, Diyarbakır, Siirt, Urfa, Ağrı,Muş, Van ve Mardin’de düzenlenen operasyonlarda onlarca gözaltı var.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da sabah erken saatlerde Kürt kurum ve kuruluşları, sendika binaları başta olmak üzere birçok kuruma baskın düzenlendi. Şu ana kadar baskın yapılan yerler arasında BDP Diyarbakır il binası, BDP Ekoloji ve Yerel Yönetimler Bürosu, İHD, Eğitim Sen, TUHAY-DER, Kayapınar Cegerxwîn Kültür Gençlik Merkezi, KURDİ-DER Genel Merkezi, Dicle Fırat Kültür Derneği binaları bulunuyor. Tüm binalarda aramalar devam ederken, Dicle Fırat Kültür Derneği’nin kapıları kırılarak içeri girildiği öğrenildi. Aramalarda bilgisayar kasaları ve çalışma arşivleri, kitap ve dergilere el konulduğu öğrenildi. Baskınlara yüzlerce polis katılırken, kurum binaları polis ablukasına alındı.

URFA

BDP Urfa İl Örgütü, KURDÎ-DER ve Eğitim Sen şubeleri ile Urfa BDP Siyaset Akademisi’ne de polisler tarafından baskın düzenlendi. Yüzlerce polisin katıldığı baskınların ardından kurum binalarındaki aramalar devam ederken, aralarında BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici’nin de bulunduğu yüzlerce kişi BDP il binası önünde toplanmaya başladı.

CEYLANPINAR

Ceylanpınar İlçesi’nde, Urfa Emniyet Müdürlüğü siyasi şube polisleri, eski BDP İlçe Başkanı Nurullah Akan’ın Ulu Cami Mahallesi’nde bulunan evine baskın düzenledi. Sabah 04.00’da başlayan arama yaklaşık 3 saat devam ederken, polislerin Akan’ın evinde bulunan bilgisayara el koyduğu öğrenildi. Hakkında soruşturma olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtilen Akan’ın Urfa Emniyet Müdürlüğü siyasi şubeye götürüldüğü öğrenildi.

VİRANŞEHİR

Viranşehir’de de sabah saat 07.00’da BDP ilçe binasına baskın düzenlendi. BDP İlçe Başkanı Halis Aktaş, Viranşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Burun ve BDP İlçe yöneticilerinin de hazır bulunduğu aramalarda çok sayıda dergi, afiş ve pankartlara ile bilgisayar hard disklerine el konuldu. Aramaların ardından DEDAŞ ekipleri de kaçak elektrik kontrolü yapması dikkat çekti.

BİNGÖL

BDP Bingöl il binasına, yüzlerce polis tarafından baskın düzenlendi. Düzenlenen baskında BDP Üyesi Şeref Bulut gözaltına alındıktan sonra emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. BDP il binasında aramalar sona ererken, partinin bilgisayar ve çalışma arşivlerine el konuldu.

MUŞ

BDP PM üyesi Emrullah Bingöl, bu sabah Muş Otobüs Terminali’nde gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Bingöl’ün İstanbul Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “KCK” adı altında BDP’ye yönelik başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alındığı belirtildi.

SİİRT

Siirt’te BDP il binası ve Siirt Belediyesi ile Belediye Başkanı Selim Sadak’ın evine polis tarafından baskın düzenlendi. Sadak’ın Bahçelievler Mahallesi Ali Çelik Caddesi’nde bulunan Sefa Apartmanı’ndaki evine yapılan baskında Sadak’ın evde olmadığı öğrenildi. Evde aramalar sürüyor.

MARDİN

Kızıltepe Belediyesi ile belediyeye ait Eğitim Destek Evi’ne de polis tarafından baskın düzenlendi. Düzenlenen baskınlarda aramalar hala devam ederken, bilgisayar ve belediye arşivlerine el konulduğu öğrenildi.

Nusaybin Belediyesi’ne de sabah erken saatlerde polis tarafından baskın düzenlenirken, binadaki aramalar sürüyor. Yüzlerce polis tarafından abluka altına alınan belediye binasında bilgisayar kasaları ve arşivlere el konulduğu öğrenildi.

BATMAN

BDP Batman İl Örgütü ve Çırağan İş Merkezi’nde bulunan BDP Siyaset Akademisi ile KURDİDER binasına sabah saatlerinde gerçekleştirilen baskınlar sonucu aramalar sona erdi. Sabah saatlerinde gözaltına alınan Siyaset Akademisi çalışanı Kazım Barış serbest bırakılırken, BDP ve akademiden çok sayıda bilgi, belge ve bilgisayar hard disklerine el konuldu.

İZMİR

İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı siyasi şube ekipleri, bu sabah saatlerinde BDP İzmir il binası ile MKM binasına baskın düzenlendi. BDP ve MKM binalarındaki arama sürüyor.

ADANA

BDP Adana il, Seyhan ve Yüreğir ilçe binalarına bu sabah saatlerinde baskın düzenlendi. Yapılan aramalarda birçok dokümana ve bilgisayar hard disklerine el konuldu. Adana BDP İl Başkanı Seyfettin Aydemir, yaptığı açıklamada, sabah 05.30 ve 06.00 sıralarında polisler tarafından arandığını ve arama yapılacağını öğrendiğini belirtti. İl binasındaki aramaların ardından, Yüreğir ve Seyhan ilçe binalarının da arandığını söyleyen Aydemir, aramaların avukatlar eşliğinde yapıldığını kaydetti. Aydemir, bugün saat 13.00’da il binasında basın açıklaması yapacaklarını duyurdu

İSTANBUL

İstanbul’da Beyoğlu’nda bulunan BDP il ve Esenyurt, Esenler, Bağcılar, Zeytinburnu’nun yanı sıra birçok ilçede BDP binalarına sabah saatlerinde baskın düzenlendi. Baskınlarda aramalar devam ederken, BDP Bağcılar Eşbaşkanı Zekiye İlbasan, Esenyurt Eşbaşkanı Şafak Özanlı, Pendik ilçe yöneticisi Celal Dülger, eski BDP Esenler İlçe Başkanı Celal Alphan ve il yöneticisi Nazire Güneş, BDP Genel Merkez eğitmeni Berat Birtek’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

ANKARA

BDP eski Genel Başkan Yardımcısı ve eski DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın evinde yapılan arama sona erdi. Aramada bilgisayarların hard diskleri kopyalanırken, Bakırhan gözaltına alındı. Bakınhan’ın İstanbul’a götürüleceği öğrenildi.

BDP MYK Üyesi Abdulkerim Bingöl’ün Ankara’daki evine de gelen polis kapıyı kırarak içeride arama başlattı. Bingöl’ün evde olmadığı öğrenildi.

Ankara’da gözaltına alınanlar

Ankara’da sabah saatlerinde başlatılan operasyonlar kapsamında gözaltına alınanlardan bazıları şöyle: BDP Grup çalışanı Necat Oğraş, BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve eski Van Milletvekili Fatma Kurtulan, KESK Uzmanı İsmet Aslan, BDP Genel Merkez çalışanı Mahmut Polat, DİHA Ankara Muhabiri Murat Çiftçi.

LEYLA ZANA’NIN EVİNE BASKIN

Başbakan Erdoğan’ın hedef gösterdiği Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana’nın Ankara Çankaya’daki evine de baskın düzenlendi. Evin kapısı polis tarafından kırılırken, Zana’nın evde olmadığı bildirildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Tema Fabrika