HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

18 PKK’lı Nasıl Firar Etti

26 Eylül 2013
Ana Sayfa » Genel Haberler » 18 PKK’lı Nasıl Firar Etti

Bingöl M Tipi Cezaevi’ndeki 18 PKK’lı mahkumun tünel kazarak firar etmesinin ardından, bilirkişi heyetinin yaptığı incelemeden sonra tünelin ne zaman kazılmaya başlandığı ortaya çıkacak.

Bilirkişi heyetinde bulunan uzmanlar, tünelin kazma işleminin bir yıllık bir iş olmadığı, daha eskiden kazılmaya başlandığı üzerinde duruyor. Firar eden mahkumların, tünelden çıkan hafriyatı  lavabo ve tuvalette suyla yok etmeye çalıştığı tahmin ediliyor.Bir yıl içerisinde cezaevi kanalizasyonun 2 kere tıkandığı ve Bingöl Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü vidanjörüyle açıldığı ifade edildi.

Birinci kattaki beşinci koğuşta kalan 10, ikinci kattaki altıncı koğuşta ise 8 kişi kalıyordu. Firariler, iki koğuş arasında bağlantıyı sağlamakiçin tavandan açtıkları delikten geçip tünel kazma işine katılıyordu. Yetkililere görünmeden yaklaşık 50 metrelik tüneli tamamlamayı başaran firariler, cezaevi çevresindeki tel örgünün dibinden dışarıya açılan tünelin ucundan dışarı çıktı. Gece karanlıktan faydalanan firariler, güvenlik güçlerine görünmeden tel örgünün yanından geçen sulama kanalı kenarına ve mahalle arasında çamurlu elbiselerini çıkarıp kayıplara karıştı.

Bingöl M Tipi Cezaevi’nden dün firar eden 17 tutuklu ve hükümlü, bugün Bingöl Merkez Ortaçanak köyü kırsalında yakalanmıştı.Bingöl Valiliği, kaçan 18 firarinin yakalanma çalışmalarının hiçbir aşamasında çatışma olmadığını ve ateşli silah kullanılmadığını duyurdu.Valilikten yapılan açıklamada, dün Bingöl M Tipi Cezaevi’nde bulunan 4 hükümlü ve 14 tutuklunun kazdıkları tüneli kullanmak suretiyle cezaevinden firar ettikleri bildirildi.

Olayın anlaşılmasından itibaren güvenlik birimlerinin koordineli çalışması ile firarilerin yakalanmalarına yönelik olarak gidebilecekleri yerler üzerinde çalışmalar başlatıldığı kaydedilen açıklamada, “Yapılan tespitler sonucunda düzenlenen operasyonda 17 firari Bingöl merkez Ortaçanak bölgesinde yakalanmıştır. Firarilerden 1 kişiyi yakalama çalışmaları devam etmektedir. Yakalama çalışmalarının hiçbir aşamasında çatışma olmamış ve ateşli silah kullanılmamıştır” denildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika