HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

20 Müslümanı Öldürüp Ateşe Verdiler

23 Mart 2013
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » 20 Müslümanı Öldürüp Ateşe Verdiler

Asya ülkelerinden Myanmar’da Müslüman halk ile Budistler arasında çıkan çatışmalarda Budistler Müslümanlara yönelik katliam yaptı.Müslüman halka karşı Budistlerin yaptığı saldırıda 20 Müslüman yaşamını yitirirken, Budistler Müslümanlara ait Camii,ev ve işyerlerini ateşe verdi..

Güneydoğu Asya ülkelerinden Myanmar Meikhtila kentinde Müslüman bir kuyumcuyla Budist müşterileri arasında çıkan anlaşmazlık, tüm kenti içine alan bir çatışmaya dönüştü. 180 bin nüfuslu kentte 3 gün süren olaylarda binalar ve araçlar ateşe verildi. Yanan binalar arasında camiler ve hükümet binası da bulunuyor.

Çatışma bölgesinden bildiren BBC muhabiri, 20 Müslümanın cesedini gördüğünü söyledi. Muhabir, öldürülen 20 Müslümanın izini kaybettimek için cesetlerin Budistler tarafından yakıldığını belirtti.

Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein dün Budist ve Müslümanlar arasında olayların yaşandığı Meikhtila kentinde olağanüstü hal ilan etmesinin ardından, bölgede çatışmaların kontrol altına alındığını söyledi.

Askerlerin, kasabadaki bankalar ve önemli kavşaklarda güvenlik önlemleri aldığı belirtildi. Myanmarlı yetkililer evsiz kalan Müslümanlara yiyecek ve su dağıtıldığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı, Myanmar’ın Meikhtila kentinde 20 Mart 2013’de
meydana gelen olaylarda yerel Müslümanların hedef alınarak birçok işyerinin yağmalandığı, camilerin yakıldığı ve can kayıplarının olduğu yönündeki haberlerin, “üzüntü ve kaygıyla karşılandığını” belirtti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Arakan (Rakhine) bölgesinde vatandaşlık statüleri belirsiz durumda olan Rohinga Müslümanlarının etkilendiği 2012 içindeki olaylar ertesinde gerginliğin halen devam ettiği hatırlatıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika