HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

31 Mayıs Gezi Direnişi Olayları

31 Mayıs 2014
Ana Sayfa » Gündem Haberleri » 31 Mayıs Gezi Direnişi Olayları

Gezi direnişinin birinci yıldönümü dolayısıyla bugün Taksim ve Ankara’da yapılan eylemlere polismüdahalede bulundu.

Taksim’de 48 gözaltı

Gezi direnişinin yıldönümünde Taksim’e giriş yasaklandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gün içinde , “Eğer buraya gelme gibi bir durama gelirseniz güvenlik güçleri kesin talimat almıştır gereği neyse A’dan Z’ye yapılacaktır” demişti.,

Polis, Bu  akşam saatlerinde halka coplarla müdahalede bulunmaya başladı.   İstiklal Caddesi’nin birçok noktasında halkı darp ederek gözaltına alan polisler basın mensuplarının görüntü almasını da engelliyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’ne göre İstiklal Caddesi’ndeki müdahalede en az 48 kişi gözaltına alındı. İlk bilançoyu veren Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, 26 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

taksim-catisma

Taksim Gezi Direnişi Olayları

İstiklal Caddesi’nden Taksim Meydanı’na çıkmaya çalışan Avusturyalı iki turistin de gözaltına alınanlar arasında olduğu bildirildi.  Talimhane tarafından Gezi Parkı’na bakan bir binaya “Korkmayın” yazılı pankart asan 3 kişi de polis tarafından gözaltına alındı.

Polis, Mis Sokak’a girerek bazı işyerlerine baskın düzenlemeye çalıştı. Gözaltı sırasında bir kadının darp edildiği iddia ediliyor. En az 4 kişinin gözaltına alındığı sırada yaşlı bir kişi ise baygınlık geçirdi.

Sırrı Süreyya Taksime Geldi

Gün içinde  HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Gezi olaylarında yaşamını yitirenlerin anısına, elinde bir buket papatya ile Taksim’e gelerek parka girmek istedi. Polis ile Önder arasında bir süre tartışma yaşanırken, Önder polis çemberi arasından geçerek kendisini takip eden gazetecilerle birlikte, parkın içindeki bir kayanın üzerine çiçekleri bıraktı.  Önder, “Çiçekleri yitirdiklerimizin anısına bıraktım” dedi ve parktan ayrıldı.

sirri-sureyya-gezi-direnisi

Sırrı Süreyya Önder

Kızılay’da Gezi Direnişi Olayları

Ankara’da Gezi direnişinin yıldönümü dolayısıyla Kızılay Meydanı’nda toplanan kitlelere polis müdahalede bulundu. Tazyikli su ve gaz bombaları kullanıldı. Ankara’daki eylemler sürüyor.

kizilay-gei-direnisi

Kızılay’da Gezi Direnişi Olayları

İki Çocuk Gözaltına Alındı

Gezi direnişinin yıldönümü için Taksim ve çevresinde toplanan gruplar arasıda bulunan iki çocuk gözaltına alındı.

İzmir’de Gezi Direnişi Olayları

Gezi eylemlerinin yıl dönümünde İzmir ve Adana’da da gösteriler düzenlendi. İzmir’de yaklaşık bin kişilik bir grup Basmane Meydanı’nından Gündoğdu Meydanı’na doğru yürüyüşe başladı. Adana’da polis eylemci gruba müdahale ediyor. Adana’da bir genç TOMA’nın üstüne çıkarak fıskiyesini sökmeye çalıştı.

gezi-direnisi

İzmir’de Gezi Direnişi Olayları

Gezi olayları sırasında hayatını kaybedenlerin resimlerinin olduğu pankartın arkasında yürüyen grup “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” şeklinde slogan atıp hükümeti ıslıklarla protesto ediyor Gündoğdu’da töreni CHP milletvekilleri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP’li belediye başkanlarının da katılımı bekleniyor.

Polisin herhangi bir gerginliğe neden olmamak için Kültürpark içinde bulunduğu; olayların durumu ve gelişmelere göre Kültüpark’tan belli noktalara sevkedilecekleri öğrenildi. Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanan kalabalık arasından sık sık ’Her yer Taksim her yer direniş’ sloganları atılırken, ellerinde hem Gezi olaylarında yaşamını yitirenler hem de Soma maden faciasında ölen madencileri unutmadıklarını gösteren dövizler taşıdıkları görüldü.

Aralarında CHP Adana Milletvekili Turgay Develi ile birçok Sivil Toplum Kuruluşu üyelerinin de bulunduğu yaklaşık bin kişi Atatürk Parkı’nda bir araya geldi. Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri Gezi olaylarının birinci yıl dönümü nedeniyle birer açıklama yaptı. Grup, ardından da çevrede geniş güvenlik önlemi alan polise, yürümek istediklerini bildirdi. Ancak polis, yürüyüşe izin verilmeyeceğini, aksi takdirde müdahale edileceğini söyledi.

CHP Milletvekili Turgay Develi’nin de girişimlerine rağmen izin verilmeyince gruplar, harekete geçti. Bunun üzerine çevrede önlem alan 3 ayrı TOMA’dan grupların üzerine su sıkılmaya başlandı. Polisin sert müdahalesine eylemciler de taş ve sopalarla karşılık verdi. Çevik Kuvvet polisinin de müdahale ettiği eylemcilerden biri TOMA’nın üzerine çıkarak su sıkmasını engellemeye çalıştı. Diğer TOMA’dan eylemci gencin üzerine su sıkılınca yere düştü. Polis, Atatürk Parkı içine ve ara sokaklara girin eylemcilere müdahale ederek dağıtmaya çalışıyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika