HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

35 harfli soyadını almaya hak kazandı

15 Eylül 2013
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » 35 harfli soyadını almaya hak kazandı

Amerika’nın Hawaii eylaetinde yaşayan bir kadın, 35 harfli ve telafuz edilemeyen soyadını almaya hak kazandı.

Amerika’nın Hawaii eyaletinde  yaşayan  kadın, 35 harflik soyadı kullanımına hak kazandı.  Janise adlı kadın soyadını “Keihanaikukauakahihuliheekahaunaele” olarak değiştirdi.

Janise Keihanaikukauakahihuliheekahaunaele, bu Hawaii’lerin bir kültürü olduğunu ve kimsenin bu kültüre saygısızlık yapma hakkına sahip olmadığını söyledi.

Janise Keihanaikukauakahihuliheekahaunaele birkaç yıl boyunca ilk ismi olmadan ve soyadının yalnızca 34 harfini içeren pasaport ve sürüş ehliyetine sahipti. RIA Novosti’nin aktardığına göre Janise, soyadının kısaltılmasına veya kızlık soyadının kullanılmasına kesinlikle karşı çıkmıştı.

Bir kez polis memurunun ‘Her zaman kızlık soyadınızı kullanabilirsiniz’ yönündeki tavsiyesi Janise’i çok sinirlendirmişti. Keihanaikukauakahihuliheekahaunaele yaptığı açıklamada “Son 22 yıldır Hawaiililerin haklarının yendiğini, kültürlerine saygısızca davranıldığını gözlemliyorum. Polis memuru soyadıma bir saçmalık olarak yaklaştı” dedi.

Çareyi derdini KHON 2 kanalına anlatmakta bulan Janise’in hikayesi tüm ülke tarafından öğrenildi. Bunun üzerine Hawaii Eyalet makamları kuralları değiştirerek isim ve soyadına kırk harf ayırmaya karar verdiler. İkinci isme ise 35 harf ayrılmış. Bunun yanında soneklere 5 yazı karakter izni daha verildi.(Milliyet.com.tr)

soyadi-456

35 harfli soyadını almaya hak kazandı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika