HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

5G Nedir?

07 Temmuz 2014
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » 5G Nedir?

5G olarak bilinen kablosuz internetin ilk denemesi Ericsson şirketi tarafından yapıldı. 5. jenerasyon teknoloji adı verilen kablosuz internet denemesi başrılı bir şekilde gerçekleşti.

5G Nedir? 5G Hakkında Bilgi

İsveç merkezli Ericsson şirketi 5G teknolojisi ile saniyede 640 megabayt veri göndermeyi başardı. Bu oran, saniyede bir film indirilebilecek bir seviyeye işaret ediyor. Testin verdiği sonuçlara göre bu hız, Asya ve Avrupa’daki mevcut LTE ağlarından 50 kat hızlı.

Başkent Stockholm’ün Kista bölgesinde araştırma ve geliştirme laboratuvarında, denetim altında gerçekleştirilen teste Japonya’nın NTT DoCoMo ve Güney Kore’nin SK Telecom yetkilileri de katıldı.

Ericsson Firması Şefi Magnus Frodigh, mevcut 4G internet hızından bile 1000 kat daha hızlı olan 5G’yi gelecek yıldan itibaren kullanılmaya başlanacağını belirtti.

1G’nin tanıtıldığı 1981 yılından sonra ortalama her on yılda bir mobil iletişim hızlandı. Buna göre ara bağlantı türleri hariç 2G 1992’de, 3G 2001’de ve 4G de 2012 yılında mobil dünyada yaygınlık kazanmaya başladı.

ericsson-5g

4G teknolojisinin ardından çeşitli araştırmacılar, artan veri boyutlarından dolayı yeni bir sistemin daha gerekli olduğu kararına vardılar ve geliştirilecek olan bu beşinci nesil sisteme de 5G adını verdiler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika