HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

9 Ekim Komplosu Protesto Edildi

08 Ekim 2013
Ana Sayfa » Genel Haberler » 9 Ekim Komplosu Protesto Edildi

PKK nin İmaralı Adasında tutuklu lideri Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılışı olan 9 Ekim 1998 komplosu bir çok merkezde protesto edildi.9 Ekim uluslarası komplosu basın açıklamaları ve yapılan kitlesel yürüyüşlerle protesto edildi.

Şanlıurfa: PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılışına yol açan komplonun 15’nci yıldönümü, BDP Urfa İl Örgütü’nün düzenlediği bir yürüyüşle protesto edildi. BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, PM üyeleri Mehdi Aslan, Hasan İla ve Bekir Benek, İl Eş Başkanları Halit Yıldıztekin ve Leyla Akça, Halfeti, Suruç, Ceylanpınar, Viranşehir, Aligor, Yukarı Göklü (Gogan) belediye başkanları ve binlerce yurttaşın katıldığı yürüyüşte, “Rêber Apo re azadî” ve “Komploya cevabımız önderliğin özgürlüğü olacaktır” pankartları taşındı.

“Bijî serok Apo”, “Bi can bi xwîn em bi te re ne ey serok”, “PKK halktır halk burada” sloganları eşliğinde Topçu Meydanı’ndan başlayan yürüyüş, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’ne kadar alkış ve zılgıtlarla sürdü. Burada açıklama yapan İl Eş Başkanı Halit Yıldıztekin, “Urfa ve Kürt halkının sürece ve uluslararası komploya yaklaşımını da gördüklerini” belirtti. Ardından konuşan BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici ise, açıklanan paketin Kürt sorununu çözecek bir paket olmadığını belirterek, “Sayın Öcalan komployu boşa çıkarmış ve Ortadoğu’nun önemli bir lideri konumuna yükselmiştir. Ortadoğu da kimse onu yok sayarak siyaset yürütemez. Bu anlamda da ona komplo kuran tüm güçler Öcalan ve onun şahsında Kürt halkından özür dilemelidir” dedi.

Çınar:  Diyarbakır’da BDP Çınar İlçe Örgütü öncülüğünde, 9 Ekim’e ilişkin parti binası önünde basın açıklaması düzenledi. BDP Çınar İlçe Başkanı Rahmi Özmen, “9 Ekim komplosu Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın şahsında Kürt halkının özgürlüğü ve demokratik yaşamına yapılmış, Kürt halkının özgür ve demokratik yaşamı Ortadoğu halklarına da getireceğinden bu komplo aynı zamanda Ortadoğu halklarına karşı da yapılmış bir komplodur. Önder Apo şahsında Kürt halkına yapılan uluslararası komployu lanetliyoruz” dedi.

Çaldıran : Van ilçelerinde de basın açıklamaları yapıldı. BDP Çaldıran İlçe Örgütü, 9 Ekim’e ilişkin parti binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Çok sayıda kişinin katılımı ile gerçekleştirilen açıklamada konuşan BDP Çaldıran İlçe Bakanı Abbas Atsak, “Sayın Öcalan, tüm bölge halkları için barışın ısrarcısı olmuş ve bölge halkları üzerinde oynanmak istenen emperyalist politikaları ve komployu boşa çıkarmıştır. Sayın Abdullah Öcalan şahsında bir bütün olarak Kürdistan’a ve Kürt halkına dayatılan bir tasfiye ve yeni bir köleleştirme arayışıdır. Dünya ölçeğinde tarihsel boyutuyla ele aldığımızda bir kişi şahsında bir ulus yok edilmeye çalışılmıştır. Bu nedenle 9 Ekim komplosunun tarihsel anlamı bu kadar derinliklidir. Ulusal mücadele açısından bu kadar hayati ve kritik bir eşik olarak görülmesinin temel sebebi budur” dedi. Konuşmanın ardından eylem atılan “Bijî serok Apo” sloganı ile sona erdi.

Muradiye: Muradiye’de de BDP İlçe Örgütü, 9 Ekim komplosunun 15. yıldönümüne ilişkin parti binasından Saat Kulesi’ne yürüdü. Cumhuriyet Caddesi boyunca “Bijî serok Apo” sloganlarının atıldığı yürüyüşe çok sayıda kişi katıldı.Yürüyüşün ardından konuşan BDP Muradiye İlçe Örgütü Başkanı Vahap Arslan, “Önder Abdullah Öcalan ve Kürt halkı 15 yıldır, uluslararası komplo saldırılarına karşı yiğitçe direniyor. Bu mücadelede Kürt halkı binlerce şehit verdi. On binlerce insan işkencelerden geçirilip, tutuklandı. Uluslararası komplo 15’inci yılına girerken, 9 Ekim komplosu ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan şahsında Kürdistan özgürlük hareketinin tasfiyesinin hedeflendiği biliniyor. Yani Kürtler 15 yıldır imha saldırılarına karşı direniyor. Dolayısıyla Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlük tohumlarını attığı Rojava devrimi direniş ve mücadele günüdür” dedi. Konuşmanın ardından kitle sloganlar eşliğinde parti binasına doğru yürüyüşe geçerek dağıldı.

Özalp: Öcalan’ın Suriye’den çıkarılmasının yıldönümüne ilişkin Özalp’ta da BDP İlçe Örgütü, parti binası önünde basın açıklaması yaptı. “9 Ekim komplosunu kınıyoruz” pankartının taşındığı açıklamada konuşan BDP İlçe Eş Başkanı Şahabettin Hükerek, “9 Ekim komplosu derin düşünüldüğünde özelde Kürt halkı, genelde Ortadoğu halklarına yapılmış, halkları birbirine düşürmek için emperyalist güçlerin oyunudur. Yapılan bu komployu Sayın Öcalan boşa çıkarmıştır. Biz de bu uluslararası komployu kınıyoruz” dedi. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

Gürpınar: BDP Gürpınar İlçe Örgütü öncülüğünde hükümet konağı önünde bir araya gelen ilçe sakinleri, 9 Ekim komplosunu protesto etti.  Grup adına açıklama yapan BDP Yönetici Bahattin Yavuz, Öcalan’ın halkların birlikte yaşama iradesi göstermesi için mücadele ettiğini dile getirdi. Öcalan’ın demokratik çözüm sürecindeki koşullarının iyileştirilmesi gerektiği çağrısı yapan Yavuz, bunun için ellerinden gelen çabayı harcayacaklarını dile getirdi. Açıklamanın ardından grup, “Bijî serok Apo” sloganı eşliğinde parti binasına yürüdü.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika