HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ahit sandığındaki sırlar, ahit sandığını kim bulacak?

10 Şubat 2016
Ana Sayfa » Genel Haberler » Ahit sandığındaki sırlar, ahit sandığını kim bulacak?

Kuran’ın Talut kıssasında ahir zamanda bulunacak olan ahit sandığı ile ilgili şu bilgiler verilmiştir:

“Peygamberleri, onlara dedi: “O’NUN HÜKÜMDARLIĞININ BELGESİ, SİZE TABUT’UN (SANDIĞIN) GELMESİDİR. ONDA Rabbiniz’den ‘bir güven duygusu ve huzur’ ile MUSA AİLESİNDEN VE HARUN AİLESİNDEN ARTAKALANLAR VAR; onu melekler taşır. Eğer inanmışlarsanız, bunda şüphesiz sizin için bir delil vardır.” (Bakara Suresi, 248) 

Ayette geçen Tabut kelimesi “sandık” anlamına gelmektedir. Bu sandık, Talut’un hükümdarlığının alameti olan ve içerisinde kutsal emanetlerin bulunduğu Ahit Sandığı’dır. Üstünde ittifak edilen rivayetlere göre, bahsi geçen Ahit Sandığı yani Tabut’un içinde, Hz. Musa’nın asası ile Tevrat levhaları ve Hz. Harun’un asası ile sarığı gibi kutsal emanetler bulunmaktadır.

ahit sandığı 1

Peygamberimiz hadislerinde kutsal sandığı Hz. Mehdi’nin bulacağını haber verir. Kutsal sandık tarihi kayıtlara ve kutsal metinlere göre Antakya’dadır. Kuran’da bildirildiği üzere, Ahit SandığıTalut’un hükümdarlığının simgesi olduğu gibi, rivayetlere göre Hz. Mehdi’nin de İslam ahlakını tüm dünyada yerleşik kılarak Müslümanların   manevi liderliğini üstlenmesinin bir simgesi olacaktır. Peygamberimiz’in “Hz. Mehdi’nin kutsal emanetlerin saklandığı ahit sandığını bulacağına” ilişkin hadisleri şöyledir:

ahit sandığı 2

ANTAKYA DENİLEN BİR YERDEN TABUT’U (KUTSAL EMANETLER SANDIĞINI) ORTAYA ÇIKARACAKTIR. (Suyuti, el- Havi li’l Feteva, II. 82)

O, TABUT-U SEKİNE’Yİ ANTAKYA MAĞARASINDAN ÇIKARIR. (Nuaym bin Hammad, Kitab-ül Fiten)

Sandık altından yapılmış, hem bu yüzden korunuyor, hem de ayette “onu melekler taşır” denilerek meleklerin korunmasında olduğu bize bildiriliyor. Sandığın genişliği 1.5 arşın, yüksekliği 2.5 arşın, bu da altın orana uygun. Sandığın içinde; altından yapılmış kudret helvası testisi, Hz. Harun’un filizlenmiş değneği, Hz. Harun’a ait asa, filizlenmiş değnek ve anlaşma levhaları, Hz. Musa’ya gelen levhalar var. Sandığın üstünde ise bağışlanma kapağını gölgeleyen kerut tabir edilen bu kanatlı heykeller var.

ahit sandığı 3

Tevrat’ta Ahit Sandığı’nın akasya ağacından yapıldığı belirtiliyor. Bu ağaç Mısırlılar tarafından hayat ağacı olarak bilinir ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış olan özel bir bitkidir. Aynı zamanda bu ağacın tahtası suya çok dayanıklıdır. Ahit Sandığı İsrailoğulları ile birlikte bu kavmin her gittiği yere götürülmüştür. Sandık taşınırken hep perde altında saklı tutularak, onu taşıyanların dahi sandığı görmeleri engellenmiştir.”

Museviler sandığın ancak Kral Mesih’in” yani Hz. Mehdi’nin gelişinden sonra ortaya çıkacağını biliyorlar. Bu gerçek ayette de bildiriliyor. (O’nun hükümdarlığının belgesi, size tabutun (sandığın) gelmesidir.) Hz. Mehdi sandığın gizli yerini söyleyecek ve hadislerde bildirildiği gibi Antakya mağarasından çıkaracak. Şamdaki bir dağdan da gerçek Tevrat’ı çıkaracak ve birçok Yahudi Müslüman olacaktır. Kutsal sandıkla ilgili bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

 

Mert Arslanoğlu

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Tema Fabrika