HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Amerika’yı Müslümanlar Ne Zaman Keşfetti?

16 Şubat 2015
Ana Sayfa » Genel Haberler » Amerika’yı Müslümanlar Ne Zaman Keşfetti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Kıtasını keşfettiği belirtilen Kristof Kolomb’dan uzun bir süre önce Müslümanların Amerika Kıtasını keşfettiğini açıklamasının ardından “Amerika’yı Kimler Keşfetti” tartışması başladı. İspanyollar, “Recep Tayyip Erdoğan bu iddiayı ortaya attı, kanıtları varsa ispat etsin” dedi. Bazı tarihçiler böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ileri sürdü. Ancak bu konu çokça tartışılacağa benziyor.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Kıtasını keşfettiği belirtilen Kristof Kolomb’dan uzun bir süre önce Müslümanların Amerika Kıtasını keşfettiğini açıklamasının ardından “Amerika’yı Kimler Keşfetti” tartışması başladı. İspanyollar, “Recep Tayyip Erdoğan bu iddiayı ortaya attı, kanıtları varsa ispat etsin” dedi. Bazı tarihçiler böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ileri sürdü. Ancak bu konu çokça tartışılacağa benziyor.

Amerika’yı Kim Keşfetti, Amerika’yı Müslümanlar mı Keşfetti, Amerika ne zaman keşfedildi?

İşte Bütün Bu Soruların Cevabı…

 

Amerika’yı Çinli Müslümanlar Keşfetti İddiası

“Amerika kıtasının Kristof Kolomb’dan 314 yıl önce Müslümanlar tarafından keşfedildiğine ilişkin görüşler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün konuya ilişkin yaptığı açıklamalardan sonra tekrar gündeme geldi.

Erdoğan’ın, 1. Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Amerika kıtasının 1492’de Kolomb tarafından keşfedildiği iddia edilir. Oysa Kolomb’tan 314 sene önce 1178’de Müslüman denizciler Amerika kıtasına ulaşmışlardır” değerlendirmesinde bulunması, konunun yeniden tartışmaya açılmasına neden oldu.

Erdoğan, Kristof Kolomb’un hatıralarında da Küba kıyılarında dağın tepesinde bir caminin varlığından bahsedildiğini anımsatarak, “Kübalı kardeşimle bunu konuşuruz. O dağın tepesine bir cami bugün de yakışır. Yeter ki böyle bir şeye müsaade etsinler. Kolomb daha Amerika kıtasını keşfetmeden İslam dini kıtada inkişaf etmiş, yayılmıştı” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın konuya dair ifadeleri, daha önce de bazı yabancı uzmanlar tarafından dile getirilmişti.

ESKİ BAŞKOMUTAN MENZİES’İN TEZİ

Çin’de 15. yüzyılda Müslüman amiral Cıng Hı’nın, dev filolarla Batı’ya deniz seferleri yaptığı ve alternatif ticaret yollarını keşfettiği, hatta bazı tarihçilere göre Amerika kıtasını Christoph Colomb’dan önce keşfettiği öne sürülür. Bu iddiayı ortaya atanlardan Eski İngiltere Deniz Kuvvetleri Başkomutanı ve okyanus bilimci Gavin Menzies, “1421, Çin’in Amerika’yı Keşfettiği Yıl” adlı kitabında bu konuyu detaylı anlatıyor.

Menzies, Cıng Hı’nın Amerika’yı Colomb’tan önce keşfettiğine dair tezini, Cıng Hı’nın filosu tarafından çizilen dünya haritasının üzerindeki tarihin 1423 yılına denk geldiği gibi birkaç ana noktaya dayandırıyor.

HAYVAN FİGÜRLERİ VE DNA BENZERLİĞİ

Cıng Hı’nın filosu tarafından hazırlanmış “Ülkelere Özgü İşaretler” adlı kitaptan da bahseden Menzies, farklı coğrafyalara has hayvan figürleri bulunduğunu ve bu tür figürlerin sadece Amerika’da bulunmasının, Cıng Hı’nın Amerika’ya gittiğini gösterdiğini savunuyor.

Menzies, bu figürlerin arasında Hindistan maymunu ve fili, Afrika zürafası ve Güney Amerika jaguarı gibi unsurların olduğuna dikkati çekiyor ve Avrupalıların Amerika kıtasına çıktıktan sonra kıtada Çin’e has çini, seramik taş ve oyma eserler bulduklarını iddia ediyor. Menzies ayrıca Güney Amerika ırklarına mensup insanlarla Çinliler arasında DNA benzerliği olduğunu savunuyor.

Bunun gibi birçok hususu anlatan Menzies, Cıng Hı’nın 1421-1423 arasında yaptığı Batı deniz seferinde Colomb’dan önce Amerika kıtasını keşfettiğini iddia ediyor.”

Kaynak-Sabah

Kristof Kolomb Küba’da Cami Olduğundan Bahsetmiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kristof Kolomb anılarında Küba kıyılarında dağın tepesinde bir caminin varlığından bahseder” sözlerine tarihçi-yazar Özlem Kumrular, Kolomb’un anılarında “Güzel bir camiye benzeyen tepecik” ifadesinin geçtiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Latin Amerika Müslüman Dini Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Latin Amerika’nın İslam’la tanışması 12. yüzyıla kadar dayanır. Amerika’yı Kolomb değil 1178’de Müslümanlar keşfetti. 1178’te Müslüman denizciler Amerika kıtasına ulaşmıştı. Kristof Kolomb anılarında Küba kıyılarında dağın tepesinde bir caminin varlığından bahseder. Ben şimdi Kübalı kardeşimle konuşurum. O dağın tepesine bir cami bugün de yakışır” demişti.

CNN Türk’te yayınlanan “Mirgün Cabas’la Her Şey” programına konuk olan Özlem Kumrular, Kristof Kolomb’un anılarında böyle bir şeyden söz etmediğini söyledi.

Kristof Kolomb’un anılarını Türkçe’ye kendisinin çevirdiğini belirten Özlem Kumrular, Kolomb’un anılarında “Güzel bir camiye benzeyen tepecik” ifadelerinin geçtiğini söyledi.

Kaynak-T24

Ancak, Amerika’nın Müslüman denizciler tarafından keşfedildiği henüz bir varsayım ve doğrulanmamış… İleriki zamanlarda tarihçiler bu konu hakkında tezlerini ortaya dökeceklerdir. Amerikayı Kristof Kolomb mu keşfetti? Yok sa Müslüman denizciler mi keşfetti henüz netlik kazanmadı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika