HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Antimikrobiyal masterbatch plastiklere nasıl bir katkı sağlar

29 Temmuz 2013
Ana Sayfa » Genel Haberler » Antimikrobiyal masterbatch plastiklere nasıl bir katkı sağlar

Hava ile birlikte gün içinde kullandığımız eşyalarda bulunan bakteriler antimikrobiyal masterbatch ile etkisiz hale gelmektedir. Yeni bir teknoloji olarak piyasaya sunulan antibakteriyel aletler insanlar için oldukça faydalı teknolojilerden biridir. Antimikrobiyal masterbatch teknolojisinin plastiklere sağladığı birçok katkı zararlı mikroorganizmaların yok olmasını sağlamaktadır. Ağırlıklı olarak plastiklerden üretilen bu aletlere antimikrobiyal masterbatch teknolojisi antebakteriyel bir özellik kazandırarak bakterileri yok etmektedir. Bakterilerin üzerinde bulunmaktan hoşlandığı hammaddelerden üretilen plastiklerden elde edilen aletler mikroorganizmaların yok olmasını sağlamaktadır. Bu konuda bakterilerin yok olmasında gümüş ve bakır gibi iyonlarda etkili olsa da daha sonrasın da yüksek oranda toksitlenmeye neden olmaları plastik kullanımını daha cazip hale getirmektedir.

Bu konuda Kumru Kimya firmasının birçok önemli çalışmaları bulunmaktadır. İngiliz firmalarının üretimlerini piyasaya sunan firma aynı zamanda kumrukimya.com adresinde de bu konu ile ilgili detaylı biligilere yer vermektedir.

Henüz yeni birteknoloji olan antimikrobiyal masterbatch, birçok firmanın üzerinde çalışmalar yaptığı alanlardan biri halindedir. Bu teknolojiye yoğun ilgi olduğu söylenemese de yeni olması bu alanda çalışmaların gerektiğini göstermektedir. Bulunduğumuz ortamlardan hava aracılığı ile eşyalarımıza yerleşen mikroorganizmalardan kurtulmak için farklı ve kullanışlı bir teknolojidir. Son dönemlerde nano teknolojininde gelimesi ile hız kazanan antimikrobiyal teknoloji plastik hammaddelere antimikyobiyal özellik kazandırılması ile mikroorganizmalar üzerinde etkili bir alet ortaya çıkarılmıştır. Bütün mikroorganizmalar üzerinde aynı etkiye sahip olmasa da genel olarak sağladığı faydalar insan sağlığına faydalı gelişmelerdir. Gözle görmekte zorlandığımız mikroorganizmaları etkili bir şekilde öldüren aletler gelişmeye ve çoğalmaya müsait olan mikroorganizmaların insan sağlığına karşı olan tehditlere karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle sağlığına dikkat eden insanların yoğun talep göstereceği aletler ilerde yapılan çalışmalarla ivme kazanacaktır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika