HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Azzaz el kaide elinde, ÖSO Savaşçıları YPG’ye Sığındı

04 Ekim 2013
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » Azzaz el kaide elinde, ÖSO Savaşçıları YPG’ye Sığındı

Suriye’de terör estiren el kaide çeteleri Azzaz kentini ele geçirdi. Azzaz’ın el kaide çetelerinin eline geçmesinden sonra kentten kaçan Özgür Suriye Ordusu savaşçıları, YPG’ye sığındı. Yekitiya Parastine Gel-YPG savaşçıları da Serekaniye ve  Girke Lege kentlerinde el kaide çetelerine operasyon düzenledi. YPG’ye yakın haber ajanslarının verdiği haberlere göre, YPG’nin düzenlediği operasyonlarda IŞİD üyesi, El Nusra Cephesi üyeleri ve diğer el kaide bağlantılı çok sayıda çetenin öldürüldüğü belirtildi.

Suriye’nin Azzaz kentinin El Kaide’ye bağlı grupların eline geçmesinden sonra Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) çok sayıda kişi YPG kontrolündeki alanlara sığındı. Onları izleyen El Kaide birlikleri ÖSO üyelerinin sığındığı Qestel Cindo köyüne saldırıda bulundu.

YPG ile El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) arasında Efrin’in Sera ilçesine bağlı Qestel Cindo köyü çevresinde başlayan çatışmalar devam ediyor.

YPG güçleri buna karşılık olarak IŞİD’in Maarain köyü çevresinde bulunan askeri üslerine yönelik tanklar eşliğinde bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda El Kaide üsleri imha edilirken, bir tank ve uçak savar yüklü bir araç imha edildi. Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre YPG operasyonunda çok sayıda El Kaide üyesi öldürüldü. El Kaide birliklerinin yaralılarını ambulanslarla Azzaz’a taşıdığı bildiriliyor.

Perşembe günü de saat 21.30 sıralarında IŞİD’e bağlı gruplar Efrin’in Cindires ilçesi ile İdlib’e bağlı Türkiye sınırındaki Atma beldesi arasında bulunan bir tepeye yönelik saldırı başlattı. YPG güçlerinin karşılık vermesiyle yaşanan şiddetli çatışmalar gece saatlerinde sürdü.

El Kaide bağlantılı grupların 2 Ekim günü komşu Azzaz şehrini Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) aldıktan sonra YPG noktalarına yönelik saldırı hazırlığı içine girmişti. Aynı gün sınırdaki Kastel Cindo’da bulunan YPG kontrol noktasına saldırı gerçekleştiren IŞİD, burada en az 4 kayıp vermişti.

24 Eylül’de IŞİD, YPG’nin Efrin’in Cinderes ilçesi ile İdlib’e bağlı Türkiye sınırındaki Atma arasında ele geçirdiği mevzilere yönelik havan topları ve uçaksavar gibi ağır silahlarla saldırı başlatmıştı.  YPG kaynaklarına göre 24 Eylül- 1 Ekim 100’ü aşkın IŞİD üyesi öldürüldü.  Bunlar arasında IŞİD Genel Komutanı Ömer El Şişani ve IŞİD emiri Abdulkerim El İmarati de bulunuyor.

ÇİLAXA’DA ÇATIŞMALAR

Diğer yandan IŞİD’e bağlı silahlı gruplar Girkê Legê’ye bağlı Çilaxa bölgesinin güneyindeki Sefa köyüne saldırdı. Girhok köyü çevresine yerleşen El Kaideli gruplar sabah saat 05.00 sıralarında ağır silahlar eşliğinde Sefa köyünü hedef aldı.  YPG güçlerinin köyü savunması üzerine yaşanan çatışmalar saat 08.00’a kadar devam etti. Çatışmalarda çok sayıda çete üyesinin öldürüldüğü bildirildi.

Bu çatışmaların arından Girhok köyü çevresinde bugün yerel saatle 11.00 sıralarında YPG güçleri tarafından IŞİD/El Nusra’ya bağlı silahlı grupların üslerine yönelik eylemler düzenlendi. Operasyonda çok sayıda IŞİD üyesi öldürülürken, alandaki çatışmalar öğle saatinde devam ediyordu.

SERÊKANİYÊ’DE EŞ ZAMANLI OPERASYONLAR

YPG güçleri Serêkaniyê bölgesinde de Mişrafa ve Esfer Necar köyleri ile Kişo köyü çevresi ve Til Xelef’te eş zamanlı operasyonlar düzenledi. Perşembe günü saat 20.00 sıralarında başlayan operasyon gece yarısı (00.00) sona erdi. Çatışmalarda çok sayıda El Kaide mensubu öldürülürken, bunlara ait üsler yandı ve imha oldu.  Yerel kaynaklar, El Kaidelileri buradaki yaralılarını da Serêkaniyê’nin 10 km batısındaki Eziziye köyüne taşıyarak, oradan Türkiye’ye ambulanslar içinde götürdü. Yaralıların, Türk askerlerinin gözetiminde sınırdan geçirildiği bildirildi. Eziziye köyü, El Kaideli grupların cephane ve lojistik taşıdığı bir kapı olarak kullanılıyor.

Kaynak-ANF-Anha Haber Ajansı-Dış Haberler

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika