HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Barış ve Demokrasi Partisi Seçim Startını Verdi

07 Ekim 2013
Ana Sayfa » Genel Haberler » Barış ve Demokrasi Partisi Seçim Startını Verdi

BDP-Barış ve Demokrasi Partisi, 2014 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin startını verdi. BDP tarafından il ve ilçelere gönderilen bir genelgede aday kriteleri açıklandı.

BDP, “Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşamı İnşa Hamlesinde; Öz yönetimlerimizi kuralım!” şiarı ile seçim startını verdi. Tüm il ve ilçe örgütlerine gönderilen genelgede, “Adaylar yurtsever ve demokrat olmalı” denildi.

Belediye başkanı aday adayı başvuru süresi 7 Ekim- 17 Ekim 2013 tarihleri arası olarak belirlenirken, İl Genel ve Belediye Meclis üyelikleri için başvurular ise 10 Ekim ile 30 Ekim 2013 tarihleri arasında yapılabilecek.

ÖN SEÇİMLE ADAY BELİRLENECEK İLLER

Genelgeye göre kadın aday adayları ile engelli olan aday adaylarından başvuru ücreti alınmayacak. Aday adaylığı başvurusu sırasında hazırlanan dosyalarda eksik evrak bulunması halinde başvuru reddedilecek.

Merkezi aday belirleme komisyonunun öngördüğü yerlerde adaylar ön seçimle belirlenecek. Ön seçimle adayları belirlenecek iller şöyle sıralandı: Amed, Mardin, Şırnak, Batman, Van, Dersim ve Hakkari.

“Yerel Seçimleri Genel Seçimlerden ayıran en önemli husus, belirlenecek adayın aday profilidir” diyen BDP Genel Merkezi, şunları ifade etti: “Belediye başkanı, meclis üyelikleri ve diğer seçilecek halk temsilcileri için belli kriterlerin olması bir zorunluluktur. Seçilecek kişiler mücadelenin yarattığı değerlere bağlı, halkın benimseyeceği kişiler olmalıdır. Seçileceği alanın dil ve kültürü ile uyumlu, çalışmayı seven, proje sahibi, emekçi ve oluşturulan demokratik sistemi benimseyen ve alınan kararları uygulamayı görev bilen bir yapıda olmalıdırlar.”

KİŞİSEL VE AİLESEL DEĞİL, HALKIN ÇIKARLARI GÖZETİLMELİ

BPD, “Adaylarımız kişisel ve ailesel çıkarları değil, halkın çıkarlarını temsil ettiği bilincinde olmalı ve bu konuda halka söz vermelidir.  Kendini eğitmeye ve eğitilmeye açık olmalı, özgür belediyecilik modeli ve yerel yönetim anlayışımızı benimsemelidir. Partimizin adalet ve hakkaniyet ölçüleri temelinde adaylar emek sahibi, hak eden, aldığı görevi yapabilen, toplumda bir karşılığı ve temsil gücü olan kişiler olmalıdır” diye ekledi.

YÜZKIZARTICI SUÇLAR İŞLEMEMİŞ OLANLAR ADAY OLABİLİR

Genelgede devamla şunlar belirtiliyor: “Yüz kızartıcı suçlar işlememiş olan ve halk karşıtı bir geçmişi olmayan herkes aday olabilir. Ancak, geçen dönemde sıkça görülen aday adaylığı başvuruları sonrası yaşanan küskünlük hatta partimize karşı tavır alış vb çalışmalar, hiçbir biçimde benimsenmeyecek ve özel savaşın içimizde yarattığı etki ve bireysel hesapçılık olarak kabul edilecektir. Bu nedenle tüm aday adaylarının demokratik siyaset anlayışımız gereği aday kim olursa olsun seçimi halkın ve demokrasinin kazanması için elinden gelen her şeyi yapması ve karşıt duruma düşmemesi gerekir. Bu çerçevede tüm adaylar kendini tanıtma ve propagandasını yapabilmeli, fakat bu kendini tanıtma odaklı olmalıdır. Yoksa diğer adayları ithama varan biçimde karalayan vb. yaklaşımlar demokratik bir yarışın ve tarihi bir süreçten geçen halkımızın temsilcisi olmak isteyenlere yakışan bir tavır olmayacağı gibi tarafımızdan kabul edilmeyecektir.”

KADIN KOTASI UYGULANACAK YERLER

Belediye başkanlıkları için Diyarbakır  Büyükşehir, Lice, Eğil, Bismil, Bağlar, Silvan, Edremit(Van), İpekyol (Van), Özalp(Van), Hakkari, Yüksekova, Nusaybin, Derik, Mazıdağı, Cizre, Uludere, Varto, Bulanık, Diyadin, Mazgirt (Dersim), Ceylanpınar ve Pazarcık’ta Kadın kotası uygulanacak. Kadınlar, kadın kotasının dışındaki yerlerde de aday adayı olabilecekler.

Belediye ve İl Genel Meclisi Üyelikleri için, Tüm illerde, belediye ve il genel meclisi üyelikleri için adaylar il seçim komisyonu ve merkezi aday belirleme komisyonunca belirlenecek. Sıralaması da yine aynı komisyonlarca belirlenecek. Ayrıca BDP tüzüğünde de yer alan % 40 cinsiyet kotası uygulanacak.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika