HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BDP’li vekiller hangi partiye geçiyor

10 Nisan 2014
Ana Sayfa » Genel Haberler » BDP’li vekiller hangi partiye geçiyor

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekilleri  hangi partiye geçecek. Seçim sonrası BDP’de eşbaşkanlar için kurultaya gidilecek. BDP’li vekillerin HDP’ye geçmesi bekleniyor.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde 10 İl,55 ilçe toplamda 103 merkezde belediye başkanlıklarını kazanan Barış ve Demokrasi Partisi-BDP’de kurultay süreci başladı.

Selahattin Demirtaş ve BDP’li Vekiller HDP’ye Geçecek

Barış ve Demokrasi Partisi-BDP Eşgenel Başkanı Gültan Kışanak’ın Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanına seçilmesi ve  diğer BDP Eşgenel Başkan Selahattin Demirtaş’ın da BDP  içindeki bazı tartışmalar nedeniyle, ‘Genel Başkanlığı bırakmaktan yana’ eğilim göstermesi “Yeni eşgenel başkanlar kim olacak?” sorusunu gündeme getirdi.

hdp1

BDP kulislerine göre, ‘Bırakma’ eğilimine rağmen Demirtaş’ın aynı görevi HDP’de de sürdürmesi gerektiği belirtiliyor. Demirtaş’ın ismi HDP Eşgenel Başkanlığı görevini kabul etmemesi halinde, Ahmet Türk’ten boşalan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanlığı için düşünülüyor.

hdp

BDP mecliste HDP olarak çalışmalarına devam edecek

Demirtaş’ın ismi çerçevesinde süren ‘yeni eşgenel başkanlar’ tartışmasının BDP- HDP ortak heyetinin bu hafta sonu İmralı’ya yapması beklenen ziyaretinde de gündeme gelebileceği; İmralı ve Kandil’in BDP ve HDP’nin yeni eşgenel başkanlarının kimler olabileceğine yönelik ‘çerçeve’ bir değerlendirme yapabileceği savunuluyor. Demirtaş’ın isminin öne çıktığı tartışmalar ise yerel seçim öncesi belirlenen takvime uygun yürütülüyor.
Buna göre önümüzdeki haftalarda BDP milletvekilleri ‘çatı partisi’ olarak nitelendirilen HDP’ye geçecek. En geç mayıs ayında yapılacak karşılıklı kurultaylarla da BDP- HDP birlikteliği sağlanacaktı. HDP çatısı altındaki diğer partiler gibi BDP de varlığını sürdürecek ancak TBMM’deki çalışmalara ‘HDP’ olarak devam edilecek.

HDP Nedir? HDPnin Açılımı

Halkların Demokratik Partisi olan HDP, sol partileri tek çatı altında toplamak isteyen ve birçok partiden oluşan siyasi oluşumdur.

Bu siyasi oluşum sadece Kürt illerinde değil Türkiye’nin bütün illerinde faaliyet göstermeyi amaçlamaktadır.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde başarılı olduğunu ve bir çok merkezde çok sayıda kişinin oy verdiği partilerden biri de HDP olmuştur.

 

HDP marşı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika