HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bir şehit neden on defa dünyaya geri dönmek istiyor?

20 Haziran 2017
Ana Sayfa » Genel Haberler » Bir şehit neden on defa dünyaya geri dönmek istiyor?

Cephede saveşırken şehit düşmek bir müminin bu dünyada ulaşabileceği en son ve en üst mertebedir. Allah Kuran’da şehitlerin ölmediğini, Allah katında cennete girmek üzere eğitildiklerini bize bildirir. Peki cennete uğurladığımız şehitler neden on kere dünyaya geri dönmek istiyorlar biliyor musunuz? Bakın peygamberimiz hadiste nasıl açıklıyor:

Enes radıyallahu anh´ den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöylebuyurdu:

“Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece şehit, gördüğü aşırı itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve on defa şehit olmayı ister.”

Bir rivayette: “Şehitliğin faziletini gördüğü için” denilir.

Buhârî, Cihâd 21; Müslim, İmâre 109. Ayrıca bk. Tirmizî, Fezâilü´l-cihâd 13, 25

Düşünün, şehit o kadar mutlu ki, gördüğü aşırı itibar nedeniyle on defa dünyaya geri dönmek ve tekrar tekrar şehit olmak istiyor. Allah ayetinde şehitliğin bir güzellik olduğunu şöyle bildiriyor:

De ki: “Siz bizim için iki güzellikten (şehidlik veya zaferden) birinin dışında başkasını mı bekliyorsunuz? Oysa biz de, Allah’ın ya Kendi Katından veya bizim elimizle size bir azap dokunduracağını bekliyoruz. Öyleyse siz bekleyedurun, kuşkusuz biz de sizlerle birlikte bekleyenleriz. (Tevbe Suresi, 52)

Peygamberimiz de yanında savaşan sahabelere Allah yolunda savaşırken şehit olanların ebedi alemde çok büyük mükafatlarla karşılanacağını ve cennette üstün mevkiler kazanacaklarını anlatıyordu. Peygamberimizin “genişliği göklerle yer arası kadar olan cennete girmek üzere ayağa kalkınız” diye buyuruyordu. O dönemde sahabe elindeki son hurmayı bitirecek kadar bir süre dünyada kalmayı bile uzun bir hayat olarak görüyordu. Sahabelerin gözlerini bile kırpmadan ölüme ve şehit olmaya gitmeleri işte bu aşk derecesinde imandır.

İslâm´ın bütün zaferleri ve doğuşundan sonraki kısa sürede yeryüzü hakimiyetinin büyük çapta müslümanların eline geçmesi bu büyük iman gücü sayesinde olmuştur. En modern harp araç gereçlerine sahip günümüz süper güçlerinin yüzbinlerce kişilik ordularına karşı silahları yok denecek kadar az, fakat imanları tarif ve tasavvur edilemeyecek kadar engin, sayıları birkaç bin kişiden ibaret müslüman grupların kazandığı zaferler, yarınki tarihimizin altın sayfalarını teşkil edecektir. İşte bu iman sahâbe imanıdır ve her asırda Müslümanların buna ihtiyacı vardır.

Mert Arslanoğlu

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Tema Fabrika