HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13335 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bitlis’in Çeltikli Köyü Korucuları Silah Bıraktı

21 Mayıs 2012
Ana Sayfa » Son Dakika Haberleri » Bitlis’in Çeltikli Köyü Korucuları Silah Bıraktı

PKK’li militanların Bitlis’in Çeltikli köyünde yol kesip kimlik kontrolu yaptıktan sonra 6 korucuyu kaçırmaları sonrası Çeltikli Köyü korucuların tamamı silahlarını devlete teslim edip koruculuktan istifa ettiler..

Bitlis merkeze bağlı Çeltikli köyü yakınlarındaki Hemkok mevkiinde yol kontrolü eylemi gerçekleştirerek 15 aracı durduran gerillalar köy muhtarı ve korucu Arafat Melek ile İlyas Demir, Davut Melek, Fesih Bodur, Sıddık Bodur ve Burhan Çapar adlı korucuları tutukladı. Eylem sırasında gerillalar köy muhtarı da olan korucu Arafat Melek’e ait aracı da ateşe vermişlerdi.

Bir korucu yakını olaydan bir gün sonra Çeltikli köyü korucularının tamamının silah bıraktıklarını söyledi. 3 buçuk ay önce de karakol Komutanlığının operasyonlara korucuları çıkarılmasına itiraz eden korucuların silah bırakma kararı aldıklarını belirten adının açıklanmasını istemeyen korucu yakını, Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz’ın kendilerinin operasyonlara çıkarılmayacakları konusunda söz vermeleri üzerine kararlarını ertelediklerini söyledi.

Geçtiğimiz gün aralarında köy muhtarının da bulunduğu 6 korucunun HPG tarafından alıkonulmasının ardından operasyon başlatılacağı bilgisinin kendilerine ulaşması üzerine köydeki 42 korucunun tamamının silahlarını bıraktıklarını belirten korucu yakını,” Yakınlarımızın gerillalar tarafından alıkonulmasından sonra defalarca yetkililerle görüşmeye çalıştık ancak sadece karakol komutanı bize sabırlı olun demekten öteye gidemedi. Akrabalarımızın kaçırılmalarının ertesi günü askeri yetkililer operasyon başlatacaklarını söylediler. Operasyon düzenlenmesi halinde akrabalarımızın hayatlarının tehlike altına gireceğini bildirerek, köydeki 42 silah ve korucu kimliklerimizi Çeltikli Jandarma Karakolu’na teslim ettik. Bizler operasyon düzenlenmesini değil; yakınlarımızın müzakereler yoluyla kurtarılmalarını talep ediyoruz “ dedi.

Koruculuğu bırakma kararlarının 90’lı yıllara dayandığını belirten korucu yakını, 1991 yılında köylerinde 17 korucu olduğunu; bu korucuların Bitlis İl Jandarma Karakol Komutanlığı’na silahlarını teslim etmek için giderlerken araçlarının gerillalar tarafından durdurularak beraberlerindeki silahlara gerilla tarafından el konulduğunu söyledi. El koyma olayının ardından 3 korucu hakkında “yardım yataklık” suçlamasıyla dava açıldığını; dönemin Çeltikli Jandarma Karakol Komutanının kendilerine koruculuğu bırakmamaları halinde 3 kişinin salıverileceğini söylediğini belirten korucu yakını; tehdit ve şantaj ile silah almaya zorlandıklarını söyledi. 92 yılında Hizan kırsalında yaşanan bir çatışmada hayatlarını kaybeden 5 gerillayı da köylerine ait mezarlıkta defnettiklerini belirten korucu yakını, medyaya yapılan gerçek dışı açıklamalar nedeniyle Çeltikli Köyünün hedef haline getirildiğini savundu.

Siirt kırsalında yapılan operasyonların ve çıkan çatışmaların dahi Bitlis Valiliği ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından kendi köylerinde yapılmış operasyon ve çatışmalarmış gibi gösterilmesine daha önce de karşı çıktıklarını belirten korucu yakını,” Yapılan açıklamalar nedeniyle köyümüzün hedef haline getirildiğini defalarca yetkililere ilettik. Bu konuda defalarca başvurumuz oldu. Siirt kırsalında gerçekleşen operasyon ya da çatışmalar dahi Çeltikli Köyü kırsalında gerçekleşmiş gibi gösterilmesine itiraz ettik. Ancak yetkililer ısrarla yaşanan her çatışma ve operasyonun ardından köyümüzün adını medyaya yansıtarak bizi hedef haline getirdi.”dedi.

Cumartesi günü itibariyle köyde korucu olan 42 kişinin tamamının silahlarını bir daha silah almamak üzere Çeltikli Jandarma Karakol Komutanlığı’na teslim ettiklerini belirten korucu yakını, alıkonulan akrabalarının akıbetleri hakkında umutlu olduklarını söyledi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Tema Fabrika