HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Büyük kurtarıcı Hz. Mehdi’nin dış görünüşü nasıl olacak -5

04 Aralık 2013
Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Büyük kurtarıcı Hz. Mehdi’nin dış görünüşü nasıl olacak -5

Kıyamet gününün sürekli gündemde olduğu bu günlerde söylemek istiyorum ki kıyamet Hz. Mehdi’nin ve Hz. İsa’nın zuhurundan sonra gerçekleşecek. Basında bir ara sürekli Maya takvimi yer alıyor, kıyametin 2012 yılında kopacağı söyleniyordu. Şimdi de Viking takvimi ortaya çıktı, bu sefer de kıyametin 100 gün sonra gerçekleşeceği söyleniyor.

Oysa peygamberimizin hadislerine göre kıyametten önce Hz. Mehdi ve Hz. İsa zuhur edecek. Bu iki değerli insan İslam’ı son kez tüm dünyaya hakim edecekler. Çok güzel ve bereketli bir atınçağ döneminin ardından insanlar imanlarını tekrar kaybedecekler ve kıyamet kafirlerin üzerine kopacak. Bakın bu durum peygamberimizin hadislerde nasıl bildiriliyor:

“Kıyamet, Allah Allah diyen bir kimsenin üzerine kopmayacaktır.” (Müslim, İman 234, (148); Tirmizi, Fiten 35, (2208).

“Bu hususta Allah’ın dediği olacak. Sonra Allah hoş bir rüzgâr gönderecek. Bunun tesiriyle kalbinde zerre miktar imanı olanın ruhu alınacak. Kendisinde hiçbir hayır olmayan kimseler dünyada baki kalacaklar ve bunlar atalarının dinlerine dönecekler!” buyurmuştur.” (Müslim, Fiten 52, (2907).

“Güneş, battığı yerden doğmadıkça Kıyamet kopmaz. Batıdan doğunca, insanlar görür ve hepsi de iman eder. Ancak, daha önce inanmamış veya imanının sevk etmesiyle hayır kazanamamış olan hiç kimseye bu iman fayda sağlamaz.” (Buhari, Rikak 39, İstiska 27, Zekat 9; Müslim, İman 248, (157); Ebu Davud, Melahim 12, (4312).

İşte bu günler gelmeden önce Hz. Mehdi’nin dış görünüşünü tüm detaylarıyla peygamberimizin nasıl anlattığını sizlerle paylaşıyorum. Böylece Hz. Mehdi’nin dış görünüşü hakkında herkesin bilgi sahibi olacağını düşünüyorum.

SAKALI YANLARDA DAHA AZDIR:

… (Hz. Mehdi)…, KEVSEC (SAKALI YANLARDA AZ)… 1

O … (Hz. Mehdi)… SAĞ YANAĞINA DOĞRU SAKALSIZ BİR GENÇTİR. 2

Birçok hadiste Hz. Mehdi’nin sakallı olacağını haber veren Peygamberimiz bu hadisinde de bu sakalın şekliyle ilgili detaylar bildirmiştir. Hz. Mehdi’nin sakal cinsinin ince yapılı olduğunu, şekil olarak da yanlardan az yani ince olarak inen, aşağı kısmı ise uzun olacak bir şekle sahip olduğunu ifade etmiştir.

HZ. MEHDİ’NİN SAKALI HAFİF OLUP SAKALI YANLARDA AZ, AŞAĞI TARAFI İSE UZUN OLACAKTIR… (Hz. Mehdi) orta boylu, esmer, MECZUM (CEZM EDİLMİŞ YANİ YANLARINA NAZARAN DAHA UZUN AMA DÜZELTİLMİŞ SAKAL ŞEKLİNE SAHİP), KEVSEC (SAKALI YANLARDA AZ)… Bir şahıs ki, ona şuayb bin salih denilir… 3

Hadisteki “meczum” yani “cezm edilmiş, yanlarına nazaran daha uzun ama düzeltilmiş sakal” ifadesiyle Hz. Mehdi’nin sakal şekli; ayrıca kevsec ifadesiyle de sakalının hem yanlardan ince olarak inen hem de ince tüylü bir yapıya sahip olduğu anlaşılmaktadır. Aynı zamanda hadisteki kevsec ifadesiyle Hz. Mehdi’nin sakalının sert sakal şeklinde değil aynı Peygamberimiz ‘de de olduğu gibi ince tüylü sakal şeklinde olduğu da anlaşılmaktadır.

GENİŞ VÜCUTLUDUR:

İRİ GÖVDELİ… 4

O (Hz. Mehdi), alnı açık… KARNI BÜYÜK, iki uyluk arası açık…5

İKİ UYLUK ARASI AÇIK… 6

OMUZLARI GENİŞTİR:

(Hz. Mehdi (as)’ın) OMUZ UCU KEMİĞİ MÜLAYİM, İRİ… İKİ OMUZUNUN ARASI GENİŞTİR. 7

OMUZLARI HEYBETLİDİR:

Resullulah (sav) buyurdu: “İnce ve güzel bir burnu vardır. Alnı geniş ve parlaktır; omuzları bir kaya kadar sağlamdır…” 8

UYLUKLARI GENİŞTİR:

Ahir zamanda soyumdan bir kişi (Hz. Mehdi (as)) çıkacak, … Açık ve geniş karınlı olacak, UYLUK KEMİKLERİ GENİŞ… belirgin olacaktır… 9

KARNI GENİŞTİR:

O (Hz. Mehdi) … KARNI BÜYÜK, iki uyluk arası açık… 10

BAŞI BÜYÜKTÜR:

O (Hz. Mehdi) ve GENİŞ YÜZLÜ bir gençtir. 11

Hz. Mehdi ben(im neslim)dendir. ALNI GENİŞ VE AÇIKTIR. 12

Hadislerden de anlaşılacağı üzere, Hz. Mehdi’nin alnı ve yüzü geniştir, dolayısıyla büyük bir başa sahiptir.

Mert Arslanoğlu

mertarslanoglu@yahoo.com.tr

Kaynaklar:

1.      (Fetava-i Hadîsiyye, Ebü’l-Abbas Şehabeddin Ahmed İbn Hacer el-Heytemi, s.41)

2.      (Mehdi ile ilgili gelen haberler, (Nurul Ebsar) Ehl-i Beyt & Oniki İmam, Kutuplar ve Mezhep İmamlarının Menkıbeleri Şeblenci (1250),Tercüme: Saim Güngör, (Pamuk Yayıncılık, Nisan 2004, cilt: 628, 77, 93) s. 588-589)

3.      (Fetava-i Hadîsiyye, Ebü’l-Abbas Şehabeddin Ahmed İbn Hacer el-Heytemi-41)

4.      (Ukayli “En-Necmu’s-sakıb fi Beyanı Enne’l Mehdi min Evladı Ali b. Ebi Talib Ale’t-Temam ve’l kamal”)

5.      (Fevaidu Fevaidi’l Fikr Fi’l İmam El-Mehdi El-Muntazar, sf. 13)

6.      (Mer’iy b. Yusuf b. Ebi bekir b. Ahmet b. Yusuf el-Makdi’si “Fevaidu Fevaidi’l Fikr Fi’l İmam El-Mehdi El-Muntazar”)

7.      (Bihar, Cilt 13, Sayfa 8,9,10,11,109,110,112,115,118,119,125,167; Mucem-i Melahim-i Fiten Cilt :1 Sayfa:203-214 ve Cilt:3 Sayfa 76-80)

8.      ((İmam Mehdi Hakkında Sorular ve Cevaplar, Seyid Hüseyin Hüseyni)

9.      (İmam Mehdi’nin Hayatı, Allame Bakır Şerif el-Kureyşi)

10.  (Fevaidu Fevaidi’l Fikr Fi’l İmam El-Mehdi El-Muntazar, sf. 13)

11.  (Simt-ul Nucum-il Avali,cilt 4, s. 138) (Hz. Mehdi Aleyhisselam, Abdullah Turan, Al-i Taha, s. 157)

12.  (İmam Şarani “Ölüm – Kıyamet – Ahiret ve Ahir zaman Alametleri”, Bedir Yayınevi, s. 432-448)

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler : , , ,
Tema Fabrika