HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cezayir’de Rehine Krizi 50 Ölü

17 Ocak 2013
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » Cezayir’de Rehine Krizi 50 Ölü

Cezayir’de sayıları 35 olarak açıklanan rehineler İslamcı bir örgüt tarafından rehin alınmıştı. Rehin alınan kişilerin karşılığında cezaevlerinde tutuklu bulunan örgüt elemanlarının serbest bırakılmasını isteyen 15 kişi’ye Cezayir ordusu tarafından operasyon düzenlendi. Düzenlenen saldırıda 50 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi..

Cezayir ordusunun ülkenin doğusundaki İlizi kenti Ayn Emnas bölgesinde bulunan doğalgaz tesisine yaptığı helikopter destekli kurtarma operasyonunda 35 rehinenin hayatını kaybettiği, 15 militanın ise öldürüldüğü öne sürüldü.

Cezayir’in İlizi kentinin Ayn Emnas bölgesindeki doğalgaz tesislerine dün düzenlenen saldırıda, biri İngiliz biri Cezayirli iki kişi ölmüş, 6 kişi yaralanmış, 41 kişi rehin alınmıştı. Dün akşam saatlerinde Cezayirli rehineler serbest bırakılırken, batılı rehineler alıkonulmuştu.

Kanla İmza Atanlar Tugayı, Fransa ‘nın Mali’ye yönelik askeri müdahalesinin durdurulmasını talep ederken, Cezayir İçişleri Bakanı Daho Veled Kabiliye, Mali’deki savaşla bir ilgilerinin olmadığını belirterek, teröristlerle pazarlık yapmayacaklarını duyurmuştu.

Mali’de geçen yıl Ocak ayında ülkenin kuzeyinde başlayan isyan, Mart ayındaki askeri darbenin neden olduğu otorite boşluğuyla büyümüş, ülkenin yarıdan fazlası isyancıların kontrolüne girmişti. BM Güvenlik Konseyi, Fransa’nın da yoğun çabaları sonucu Afrika ülkelerinin ortak askeri gücünün kuzeydeki gruplara müdahale etmesi için yetki vermişti. Ancak Eylül ayında yapılması beklenen müdahaleden önce Mali hükümetinin çağrısı üzerine Fransa, 12 Ocak’ta müdahaleyi başlatmıştı. Fransa’ya ABD ve İngiltere başta olmak üzere birçok Batı ülkesi de lojistik, haberleşme ve ulaştırma gibi konularda destek veriyor. Mali’nin kuzeyinde hakimiyet kuran en büyük 3 silahlı grup Ensaruddin, Tevhid ve Cihad Hareketi, Mağrib El Kaidesi, ülkede dini inançlara dayalı bir yönetim kurulmasını istiyor.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika