HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Darbe öncesi birbirine silah çekenler aynı çatı altında buluştu

13 Eylül 2011
Ana Sayfa » Genel Haberler » Darbe öncesi birbirine silah çekenler aynı çatı altında buluştu

MALATYA (CİHAN)- 12 Eylül 1980 darbesi öncesi ideolojik tartışmalar nedeniyle yaşanan öğrenci olayları sırasında birbirine silah çeken insanlar yıllar sonra sivil toplum kuruluşu altında bir araya geldi.
Malatya Turan Emeksiz Lisesi 77’liler Derneği, sıkıyönetim öncesi birbirine kurşun sıkan sağ ve sol görüşlü okul mezunlarını aynı çatı altında buluşturdu. Her biri farklı kentlerde çeşitli iş kollarında faaliyet gösteren lisenin mezunları, 34 yıl sonra gördükleri okul arkadaşlarıyla kucaklaşarak hem barıştı, hem de hasret giderdi.
Turan Emeksiz Lisesi 1977 Mezunları Derneği Başkanı Yusuf Sümer Yalçın, 1980 darbesi öncesi ideolojik tartışmalarla birçok insanın en yakınlarıyla bile boş yere kavga ettiğini söyledi.
O günlerde sınıf arkadaşlarının bile birbirine silah çektiğini anımsatan Yalçın,
kurdukları dernek ile birbiriyle küs ayrılan mezunları barıştırdıklarını ifade etti.
Malatya’da öğrenci olaylarının en şiddetli şekilde yaşandığı Turan Emeksiz Lisesi 1977 Yılı Mezunlarına; o günleri unutturmak için ‘mezun buluşmaları’ düzenlediklerini aktaran Yalçın, “31 yıl sonra anladık ki bizi kullanmışlar. Turan Emeksiz Lisesi Derneğinin Türkiye’ye vermek istediği mesaj da bu, bizi 1980 öncesi kullandılar. Biz bugün o dönemde yaşamadıklarımızı yaşamak, yaşatmak amacıyla böyle bir çatıyı oluşturduk” dedi.
Gençlere seslenerek, kullanılmamalarını öğütleyen Yalçın, şunları söyledi: Arkadaşlığı, dostluğu, muhabbeti hiçbir şeye değişmeyin. Türkiye hepimize yeter ama dostluksuz sevgisiz insanlık da hiç bir şeye değmez. 1980’li yıllarda birbirlerine silah sıkan arkadaşlarımız var. Allah’a şükür birbirlerini vurmamışlar şimdi ise aynı çatı altında çok güzel bir dostlukları var. Bu güzelliği herkesin görmesini istiyoruz. “
Dernek üyelerinden Yahya Zengin de o yıllarda üzerinden oynanan Oyunun şimdi ise Türk- Kürt arasında oynanmak istendiğini belirterek, “Gerçekten birbirlerini öldürmek için kurşun sıkan gençler şu anda kucaklaşıyorlar. Şu anda yedikleri içtikleri ayrı gitmiyor beraber iş yapıyorlar.” şeklinde konuştu. CİHAN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Cihan
30 Haziran 2012 - 10:00

Diyarbakır spor benim en sevdiğim takımdır.

Tema Fabrika