HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Doktor Abdurrahman Qasimlo İçin İranlı Kürtler Kepenk İndirdi

13 Temmuz 2011
Ana Sayfa » Gündem Haberleri » Doktor Abdurrahman Qasimlo İçin İranlı Kürtler Kepenk İndirdi

 Doktor qasimlo milletinin öğretmeni, Özgürlük,barış ve demokrasi yolunun yolcusu.Bu gün ölümünün 22. yıldönümü.Doktor Abdurrahman Qasimlo iran kontrgerillası tarafından avusturyanın Başkenti Viyanada İranlı milisler tarafından katledildi.Halkın gönlünde büyük bir yeri olan Doktor Qasimlo’yu anma etkinlikleri sürüyor.İran Kürdistanı Bu gün yas tutuyor.
Doktor Qasemlo iranlı kürtler için bir semböldür.
İran KDP’sinin lideri Dr. Abdurrahman Qasimlo 13 Temmuz 1989 tarihinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da İran istihbaratı tarafından uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Olayın üzerinden 22 yıl geçerken, ortaya çıkan tüm yeni delil ve görgü tanıklarına rağmen suikast üzerindeki sis perdesinin aralanması için harekete geçilmedi. Suikaste karışanlar arasında bugün İran Cumhurbaşkanı olan Mahmud Ahmedinecad’ın da adı geçiyor. 

Qasimlo’nun hayatını kaybedişinin yıldönümünde Doğu Kürdistan’da halk kepenk kapatarak ve siyahlar giyerek protesto eylemlerinde bulundu. Alınan bilgilere göre İran rejimi Kürt televizyonlarına sinyaller atarken, internet ve telefon bağlantılarını da kesti. Urmiye, Seqiz, Şino, Sine ve Mahabad kentlerinde olağanüstü polisiye ve askeri tedbirler alındığı öğrenildi. 

Urmiye’de Îslamabad, Terzîlo, Elwac, Kuştarga ile Midxa, Sadat, Morwarid ve Zomorod pasajlarındaki Kürt esnafların kepenk indirdiği öğrenilirken, Seqiz kentinde devlet güçlerine kapatılan dükkanları zorla açma talimatı verildiği bildirildi. Özellikle Seqiz’a bağlı Saheb ilçesinde grev yaşandığı kaydedildi. 

Sine kentinde halkın siyahlar giyerek protestoya katıldığı belirtildi. Newsud ve Şino kentlerinde de kepenk kapatma eylemleri gerçekleştiği öğrenildi. 

DR. QASİMLO KİMDİR?

Dr. Qasimlo 1930 yılında, Doğu Kürdistan’ın Urmiye şehrine bağlı Qamışlo kasabasında doğdu. Yüksek öğrenimini Prag ve Paris’te tamamladı. Okul yıllarında daha sonra Fransa Cumhurbaşkanı olacak olan Francois Mitterand ile yakın dostluk kurdu. 

Qasimlo 1961-76 yılları arasında Prag Ekonomi Fakültesinde, öğretim üyeliği yaptı. 1976-78 yılları arasında ise Paris’in değişik üniversitelerinde dersler verdi. 

Dr. Qasimlo, çok genç yaşlarda, İran Kürdistanı Demokrat Partisi’ne girdi. Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nin kuruluş ve yenilgi süreçlerinde de aktif olarak yer alan Qasimlo önemli görevler üstlendi. 

1970 yılında İKDP’nin yönetimine giren Qasimlo, kısa bir süre sonra Genel Sekreterliğe getirildi ve ölene kadar bu görevini sürdürdü. 

Şah rejiminin devrilmesi sürecinde etkin bir isim olarak gösterilen Qasimlo, Humeyni’nin Kürdistan’a otonomi sözünü tutmaması üzerine bu kez de İslam Cumhuriyetine karşı silahlı mücadeleyi sürdürme kararı almıştı. 

13 Temmuz 1989’da Viyana’a İran istihbaratı tarafından katledildi. İKDP’deki yerine Dr. Muhammed Sadık Şerefkendî getirildi. Şerefkendî de 1992 yılında İran istihbaratı tarafından Berlin’de katledildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika