HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dünya imtihan dünyası işte, bir kapıdan girip diğerinden çıkıyoruz…

24 Mart 2016
Ana Sayfa » Genel Haberler » Dünya imtihan dünyası işte, bir kapıdan girip diğerinden çıkıyoruz…

İnsanlar bir çırpıda gelip geçen dünyaya ne kadar da bağlılar. Oysa hayat adeta bir göz çarpması gibi bir çırpıda gelip geçiyor. İnsan üniversite, kariyer, ev alma, çocuklarını okutma derdine düşerken birde bakıyor ki yaşlılık gelip çatmış, bedeni iyice çökmüş, kemikleri zayıflamış. Ölüm melekleri ile tanışmak ve toprağa girmek için insan sırasını bekler olmuş…

Hayır; siz çarçabuk geçmekte olanı (dünyayı) seviyorsunuz.

Ve ahireti terk edip-bırakıyorsunuz. (Kıyamet Suresi, 20-21)

Biz bu dünyaya mal mülk edinmeye, kariyer yapmaya, çocuklarımızı eğitip iyi bir iş sahibi yapmaya gelmiyoruz, biz bu dünyaya cennet için eğitilmeye geliyoruz. Allah tüm insanları bu kısacık dünya hayatında sürekli imtihan ediyor. Adı imtihan ama gerçek adı eğitim. Eğer insanın nefsi eğitimden geçmezse o zaman cennete layık olamıyor, ayrıca cennetin kıymetini de bilemiyor.

Derin iman, en büyük nimet odur. Tevekkül ve derin iman. Çünkü Allah insanları birçok şeyle imtihan eder. Zaman zaman eğilip bükülenler oluyor, bu çok büyük hatadır. Allah’a hüsn-ü zan hiçbir zaman için yok edilmez. Allah hiçbir zaman tartışmaya açılmaz. Öyle bir aşkla bağlanılır ki hiçbir şekilde Allah’a olan hüsn-ü zan ve sevgi bırakılmaz. Bir an dahi olmaz.

Allah hepimizi çok kapsamlı imtihan ediyor, öyle kolay bir imtihan değil, çok kapsamlı bir imtihan. Kimi özürlü olarak dünyaya geliyor, kimi çocuğunu kaybediyor, kimi ömür boyu hastalıklarla mücadele ediyor. Kimi çok fakir bir ailede gözünü açıyor, kimi nesiller boyu yetecek paraya sahip oluyor. Bunların hepsi imtihan olarak yaratılıyor. Allah vererek ve alarak bizleri sürekli deniyor, Allah’tan razı olacak mıyız, yoksa isyan edecek miyiz diye…

Belanın geliş anı çok kıymetlidir. Güzel bir imtihan anıdır. Mümin o fırsatı kaçırmayacak. “Ya Rabbi, Senden geldim Sana döneceğim, Seninim, her şeyi Sen yaratırsın. Bana gelen musibet daha meydana gelmeden o Sen’in katında hazırdır. Ben Senin vereceğin her türlü imtihana hazırım” diyecek. “Her türlü hayra muhtacım, bu imtihanı güzellikle yaşamamı bana nasip et” diyecek. Etrafındakiler de onun o imtihanını tebrik etmeleri lazım. Telaşa kaptırmak olmaz.

Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele. (Bakara Suresi, 155)

ALLAH BİZİM MUTLULUĞUMUZU HEDEFLİYOR. Ama hakkıyla mutlu olmamız için de mutlaka bu imtihandan geçmemiz lazım. Öbür türlü cennette zevk alamazsın. İnsan bu dünyada zorluğu tadacak ki cennetteki refaha, huzura ve mutluluğa sürekli şükretsin. İnsan bu dünyada yokluğu tadacak ki cennetteki bolluğa hiç durmadan şükretsin. Bu dünyada kalbine derin Allah sevgisini yerleştirecek, cennete de gittiğinde her şeyden çok Allah’ı sevecek…

Kadınlara, oğullara, kantar kantar yığılmış altın ve gümüşe, salma güzel atlara, hayvanlara ve ekinlere duyulan tutkulu şehvet insanlara ‘süslü ve çekici’ kılındı. Bunlar, dünya hayatının metaıdır. asıl varılacak güzel yer Allah Katında olandır. (Ali İmran Suresi, 14)

Mert Arslanoğlu

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Tema Fabrika