HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ey iman edenler, sizi Allah’a yaklaştıracak vesileler arayın

11 Ağustos 2014
Ana Sayfa » Foto Galerisi » Ey iman edenler, sizi Allah’a yaklaştıracak vesileler arayın

Ey iman edenler, Allah’tan korkup-sakının ve (sizi) O’na (yaklaştıracak) vesile arayın; O’nun yolunda cihad edin, umulur ki kurtuluşa erersiniz. (Maide Suresi, 35)

Allah bu ayetinde tüm iman edenlerin Allah’tan korkup sakınmalarını, O’na yaklaşmak için vesileler aramalarını söylüyor. Kuşkusuz müminin Allah’a ulaşmasının ve O’nu tefekkür etmesinin en güzel yolu O’nun yarattığı iman hakikatleri üzerinde detay detay düşünmesidir. Çünkü yaratılış mucizelerinin hepsi Allah’ın sonsuz ilmini, muhteşem sanatını ve eşsiz güzelliğini yansıtır. Kapkara topraktan mis gibi bir kokuyla çıkan çiçekler, rengarenk desenleriyle süslü kelebekler, birbirinden güzel kuşlar, Rablerine boyun eğmiş ormanlar, yer altındaki ve üzerindeki tüm zenginlikler Allah’ın güzelliğidir. Allah Kuran’daki birçok ayetinde “düşünmez misiniz” diyerek inkar edenleri Allah’ın yarattığı bu güzelliklere kayıtsız kalma konusunda uyarır.

Yaratan, hiç yaratmayan gibi midir? Artık öğüt alıp-düşünmez misiniz? (Nahl Suresi, 17)

O, size ayetlerini gösteriyor ve sizin için gökten rızık indiriyor. İçten (Allah’a) yönelenden başkası öğüt alıp-düşünmez. (Mü’min Suresi, 13)

İnsanların çoğu gözlerinin önündeki bunca delile rağmen çocukluklarından itibaren aldıkları yoğun maddeci telkinler nedeniyle etraflarındaki bu iman hakikatlerini fark edemezler ya da bunları fark etmekte zorlanırlar. Her şeyin tesadüflere, rastlantılara, doğal şartlara, şansa bağlı olduğu şeklindeki bu maddeci telkinler, insanların tüm evreni kaplayan apaçık yaratılış mucizelerini görmelerini engeller. Adeta gözlerinin önüne görünmez bir perde çeker. Çoğu insan iman hakikatlerine “Allah ne güzel yaratmış” diye bakmaz da, “ne güzelmiş” diye bakar, yani gaflet gözüyle değerlendirir.

Bu yüzden iman hakikatlerini anlatarak insanların gözlerindeki bu gaflet perdesini kaldırmak her müminin görevidir. Yazılarımın buna vesile olması temennisiyle şimdi iman hakikatleri ile ilgili resimlerimize bakalım.

iman hakiatleri 5 iman hakiatleri 4 iman hakiatleri 3 iman hakiatleri 2 iman hakiatleri 1

 

Mert Arslanoğlu

mertarslanoglu@yahoo.com.tr

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler : ,
Tema Fabrika