HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Haber Medya Sektörü

03 Kasım 2012
Ana Sayfa » Genel Haberler » Haber Medya Sektörü

Haber ve Medya Hakkında Bilgi

Haber nedir: Olmuş,oluşmakta ve oluşacak olayların ve bilgilerin yalın ve objektif bir dille  halka veya kitlelere ulaştırma sanatıdır.Haberin dili yalın ve sade olmalı,haber gerçekçi olmalı ayrıca haber okuyucusuna bazı bilgiler vermeli.Bu bilgiler doğrultusunda haber yapan kimselerin, herhangi bir kişi veya kurumun etkisinde kalmayarak haberi tamamen doğru bir şekilde aktarmaları gerekir.Haberlerin aktarılmasında veya haberlerin yapılmasında haber yapan kişi veya kurumların bir sektöre ihtiyaç duydukları ve haberciliğin bir sektörünün olduğu bilinmektedir.

Örnek olarak; Türkiye’de haber yapan, haber hazırlayan, haber yayınlayan sektöre kısaca medya denir. Türkiye’de habercilik yapan, DHA(Doğan Haber Ajansı),DİHA(Dicle Haber Ajansı),İHA(İhlas Haber Ajansı) gibi dev haber ajansları haber medya alanında büyük bir misyon yüklenmişlerdir.

Medya Sektörü nedir: Medya, haber yapan kişiler, haber yapan şirketler,haber hazırlayan ajanslar ve kısacası haber konusunu kapsayan herşeye  medya denir.

Medya’nın gücü hükümetleri, devletleri,şirketleri büyük ve ya küçük güçleri kontrol etmede,halkı etkilemede ve kitleleri yönlendirmede en etkin  şekilde görülmüştür.

Askeri darbelerin yapılmasında medyanın ne derece etkili olduğu askeri darbeleri araştıran ve merak edenler tarafından bilinmektedir.

Medya Sektörünün Alt Dalları:

Medya sektörünü kısaca bölümlere ayırmaya çalışırsak şu şekilde bölümlere ayırabiliriz,

*Televizyon Haberciliği: Görüntülü ve yazılı bir şekilde haberleri kitlelere ulaştırma organıdır.Bu haber organının yıllardan beridir kitleler üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir.

*Radyo Haberciliği: Radyo haberciliği sözlü olarak yayın veren haber organıdır.Radyo haberciliğinin kitleler üzerinde büyük etkisi olmamakla birlikte bu haber organını takip eden kitleler çok az sayıdadır.

*Gazete Haberciliği: Gazeteler; Televizyon, İnternet ve diğer haber organlarından önce en etkili olan haber organıydı.Halen çok sayıda takip edilen gazete haberciliği kitlelerin üzerinde etkili olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

*Dergi Haberciliği: Aylık, haftalık ve günlük olarak yayın yapan dergiler uzun süreli haber organlarıdır. Ülkemizde bazı kesimler tarafından takip edilen bu haber organı büyük kitlelere hitap etmemektedir.

İnternet Haberciliği: Çağımızın en önemli haber ve yayın organlarından olan internet haberciliği muhteşem internet teknolojisi sayesinde büyük kitleleri etkisi altına almıştır. İnternet haberciliği haberi anında kitlelere ulaştırma sanatında bir devrim yaratmıştır.Sosyal medya siteleri,internet siteleri, blog siteleri,forum siteleri,haber siteleri, haber ajans siteleri sayesinde haberleri anında öğrenebilme imkanına sahip olmamızla birlikte bu anında haber alma yöntemiyle şanslı olduğumuzu da belirtmekte yarar var.

Haber Manşetleri, Manşetim ve Tüm Manşetler

Haberin yapılması konusu ve haberin yapılış şeklini sizlere anlatacağız.

Haber Nasıl Yapılır: Bir haberin yapılması bir kompozisyonun yazılması ve hazırlanması gibidir. Kompozisyon bir ana fikri belirtirken haber ise olmuş,olmakta ve oluşacak olayları yapmak ve ya yazmaktır.İnternet,gazeteler,dergiler ve sosyal medya haberlerinin yapılışı üzerinde duralım.Bir haberin yapılışı şu şekilde olmaktadır.

Haber manşetleri: Haber manşetleri, olayların ayrıntısına girmeden onu en kısa bir biçimde kitlelere aktarmaktır.Örnek olarak;”Bağcılarda Baba Cinneti” bu Bağcılar’da baba cinneti  herhangi bir şekilde anlaşılmamaktadır.Bu başlık sadece haber manşetleridir.Manşetin atılmasıyla haberin ayrıntısına geçilir.Örneğin devamı şu şekilde olur; İstanbul Bağcılar’da cinnet geçiren baba 7 çocuğunu ve kardeşini vurduktan sonra tabancayla kafasına sıkarak intihat etti. İşte bu şekilde haberin sürmanşeti atılır.

Manşetim: Haberin manşeti bir internet haber sitesinin en önemli yeridir.Haber sitelerinin kullanışlı ve kolay bir şekilde gezinme olanaklarıyla dolu olduğunun farkına varmak gerekir.Bir haber sitesinde manşetim kısmı , birkaç haber  başlığının alt alta,üst üste veya yan yana olmasıdır.

Tüm Manşetler: Haber başlıklarının veya haber manşetlerinin bir arada olduğu ve haber okuyucularının haberleri kolay ve anlaşılır bir şekilde takip etmesine olanak sağlar. Bu yüzdendir ki tüm manşetler kısmı haber sitelerinin en önemli parçalarındandır.

Sonuç Olarak: Haber ve medya hakkında yazdıklarımız veya söylediklerimiz haber ve medyayı anlatmaya yetmez. Ancak haber ve medya çağımızın en önemli enstrümanıdır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika