HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hiç insan bir melekten daha üstün olabilir mi?

17 Şubat 2017
Ana Sayfa » Genel Haberler » Hiç insan bir melekten daha üstün olabilir mi?

Allah aşkı çok seviyor, sevilmeyi çok seviyor, tutkuyu çok seviyor, sürekli hatırlanmak istiyor, sürekli zikredilmek istiyor.

Melekler yaratılışları gereği Allah’ı çok seviyorlar, sürekli Allah’ı zikrediyorlar, Allah katında hiç durmadan ibadetlerini yapıyorlar. Allah’ı sevmeye mecbur şekilde yaratılmışlar, Allah’ın emirlerinin dışına asla çıkamıyorlar. Melekler 4. Boyuttalar, cinlerle beraberler, insanları görüyorlar ama insanlar onları göremiyor. Allah insanı yarattığında meleklere “hemen secde edin” diyor, onlar da hemen secde ediyorlar. Allah’ın emrinin dışına çıkan tek bir melek yok, yalnızca cinlerden olan şeytan karşı çıkıyor:

Andolsun, Biz sizi yarattık, sonra size suret (biçim-şekil) verdik, sonra meleklere: “Adem’e secde edin” dedik. Onlar da İblis’in dışında secde ettiler; o, secde edenlerden olmadı. (Araf Suresi, 11)

İnsan ise meleklerden ve cinlerden apayrı bir boyutta yaşıyor. Allah insana diyor ki: “Beni görmediğiniz halde seveceksiniz. Kafirler olacak, münafıklar olacak, dinsizler olacak. Acı çekecek, çile çekeceksiniz, Beni aşkla seveceksiniz” diyor. “O zaman Ben sizi çok fazla severim” diyor Allah. Melekler imtihan olmuyorlar ama insan dünya hayatında sürekli değişik zorluklarla imtihan oluyor. Mümin olduğunda da bütün bu imtihanlardan sabırla ve tevekkülle çıkıyor, “Rabbim ne yaratırsa çok güzel yaratır” diyor, her şeyden büyük bir aşkla razı oluyor, asla isyan etmiyor, haşa başına gelen bir zorlukta Allah’ı suçlu çıkarmıyor.

Bir de dikkat ederseniz insan milyonlarca Allah’ı unutmuş insanın arasında yaratılıyor. Mümin işte böyle bir ortamda Allah’ı hiç unutmuyor, ibadetlerini titizlikle yapıyor, Allah’ı çok derin bir sevgiyle, büyük bir aşkla seviyor. Diğer tarafa da kayabilir ama nefsine yenilmeyip Allah’ın tarafını seçiyor. İşte bu yüzden de insan Allah katında melekten çok daha değerli oluyor.

Mert Arslanoğlu

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Tema Fabrika