HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13335 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hüda Par Kuruldu

18 Aralık 2012
Ana Sayfa » Genel Haberler » Hüda Par Kuruldu

Hizbullah’ın derneği olan Mustazaf Der’in kapatılmasından sonra Hüda Par isimli partinin Hizbullah üyeleri tarafından resmen kurulduğu belirtildi.

Türkiye’de 1990’lı yıllarda özellikle PKK mensuplarıyla girdiği çatışmalarla gündeme gelen ve en son 2000 yılında Hizbullah’ın Lideri olduğu öne sürülen Batman nüfusuna kayıtlı Hüseyin Velioğlu’nun Beykoz’daki bir villada öldürülmesinden sonra deşifre olan Hizbullah Örgütü, legal zeminde çalışmalarını yürütüyordu. Türkiye’de halen terör listesinde bulunan Hizbullah  örgütü, geçtiğimiz yıllarda mustazaf Der çatısı altında çalışmalar yürütüyordu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından terör ve teröre destek verdiği ilan edilenMustazaf Der, yargı kararıyla kapatılmıştı.Derneklerinin kapatılmasını protesto eden Hizbullah üyeleri, parti kurma kararı aldı.Hüda Par olarak kurulması kararlaştırılan Hizbullah Partisi’nin parti kurma dilekçesi İçişleri Bakanlığına teslim edildi.Hüda Par’ın kurucu üyeleri arasında yer alan M. Hüseyin Yılmaz, dilekçelerinin İçişleri Bakanlığına teslim edildiğini belirterek Hüda Par hakkında ileriki zamanlarda geniş kapsamlı bilgi vereceğini açıkladı..

M. Hüseyin Yılmaz, Hüda Par Zülmün ve Haksızlığın Karşısındadır

Davalarının hürriyet, adalet, hakkaniyet, zulmün sona ermesi, barış, huzur, insanların kaynaşması ve kardeşlik olduğunu anlatan Yılmaz, toplumsal barışa katkı sunacak bir parti olacaklarını kaydetti. Yılmaz, kurucuları arasında çok sayıda avukatın da yer aldığını ifade etti.

Mustazaf Der, Hizbullah’ın Uzantısıydı.

Mustazaf-Der’i kapatma kararı veren Diyarbakır 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, dernek üyelerinin “şerri esaslara dayalı teokratik bir devlet kurmayı amaçlayan yasadışı Hizbullah terör örgütünün amacı doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğunu” gerekçe olarak göstermişti. İlkehaber

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika