HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hüsnü Mübarek’e Müebbet Hapis Cezası

02 Haziran 2012
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » Hüsnü Mübarek’e Müebbet Hapis Cezası

Mısır’ın eski devlet başkanı Hüsnü Mubarek ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Mısır’da 25 Ocak 2011 tarihinde başlayan halk ayaklanması sonucunda istifa etmek zorunda kalan Hüsnü Mübarek’in çeşitli suçlardan yargılandığı davanın sonucu açıklandı.

Mübarek, yargılandığı özel mahkeme tarafından, halk ayaklanması sırasında yüzlerce göstericinin ölümünden suçlu bulunarak ömür boyu hapse mahkum edildi. Savcılık Mübarek hakkında idam cezası istemiş, Mübarek ise suçsuz olduğunu ileri sürmüştü.

Mahkeme başkanı Ahmed Refaat, ceza kararını açıklar açıklamaz, salonda yaşanan gerginlikten dolayı oturuma arar verdi.

Kahire’de özel mahkeme önünde sabahın erken saatlerinden itibaren yüzlerce Mübarek karşıtı ile destekleyicileri toplandı. Yüzlerce asker ve polis taraflartar arasında olası çatışmaların önüne geçmek için geniş önlemler aldı.

Mısır’da 30 yıllık Hüsnü Mübarek iktidarına son veren 2011 Ocak ayında başlayan halk ayaklanmasında 850 gösterici hayatını kaybetti. Göstericilere karşı gerçek mermilerin kullanılması talimatının bizzat Mübarek tarafından verildiği ortaya çıkmıştı.

Mübarek ile birlikte aynı davada yargılanan oğulları Ala ve Cemal, eski İçişleri Bakanı Habib el Adli ile 6 polis şeif hakkındaki karar henüz açıklanmadı. Ancak söz konusu 8 kişinin de ağır hapis cezalarına çarpıtılmaları bekleniyor.

Özel bir hastanede tutulan 84 yaşındaki Hüsnü Mübarek, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 1998’de Suriye’den çıkışına yol açan 15 Ekim uluslararası komplosunda önemli derecede rol oynamıştı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
allopurinol.com
06 Temmuz 2012 - 02:25

Hüsnü mubareke üzüldüm yaww Amerika ve İsrailin oyununa geldi gariban

Leyla
07 Temmuz 2012 - 01:08

hüsnü mübarek öldü ama mısırda kargaşa ve kaos devam ediyor,demekki abd bunun sorumlusu

Halit
20 Temmuz 2012 - 02:14

gerçekten harika bir konu sizleri tebrik ederim..

Tema Fabrika