HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hz. Mehdi ne zaman zuhur edecek?

09 Ağustos 2016
Ana Sayfa » Genel Haberler » Hz. Mehdi ne zaman zuhur edecek?

İnsanlar soruyorlar, yüzyıllardır Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Museviler tarafından beklenen Hz. Mehdi ne zaman zuhur edecek diye? Ne zaman ortaya çıkacak, ne zaman onu görebileceğiz? Evanjelikler Mehdi’yi bekliyorlar, Masonlar onu Adonay olarak bekliyorlar, Museviler onun İstanbul’dan çıkacağını biliyorlar, Bediüzzaman İstanbul’dan çıkacağını söylüyor.

Şu anda Deccaliyet en azgın döneminde olduğu için Hz. Mehdi yaşamını gizli olarak sürdürüyor. Ama kıyametten önce mutlaka zuhur edeceği, Allah’ın kıyameti bu yüzden beklettiği bize bildiriliyor.  Hz. Mehdi’nin zuhuru hakkında hadisler şöyle:

Sakr b. Ebi Delf rivayet ediyor, duydum İmam Muhammed Taki buyuruyordu:
Doğrusu şu ki, Hasan (Askeri)’den sonra hak üzere oğlu Kaim ve muntazar (beklenilen)dir. Sordum: Ey Allah’ın Resulü’nün torunu, niçin ‘Kaim’ adını almıştır? 
Buyurdu: Çünkü o, unutulmuş olduğu ve İmamlığı kabul edenlerin çoğu kendilerine sırt çevirdikleri bir sırada kıyam edecektir.
 Sordum: Onun “muntazar” (beklenen) diye adlandırılmasının sebebi nedir? Buyurdu: Çünkü o, yaşamını gizli sürdürecek, bu pek uzun sürecek, gelişi pek uzayacak. İhlaslı kimseler ortaya çıkışını bekleyeceklerdir…

Hz. Mehdi, kıyametin kopmasına benzer tarzda aniden zuhur edecek:

Ahmed b. Muhammed İmam Hasan Mücteba’ın şöyle buyurduğunu rivayet ediyor.
“Dedem Resullullah’a sordum: Biz Ehl-i Beyt’ten Kaim ne zaman kıyam edecektir? Buyurdu: Ey Hasan! O, yere ve göğe pek ağır gelen “o saat”e benzer, aniden / birdenbire zuhur edecektir.”

Kumeyt b. Zeyd el-Esedi, İmam M. Bakır’dan rivayet ediyor.
“Allah’ın Resulünden bir konuda (yani Mehdi’nin kıyamı hakkında) soruldu; buyurdu: O, “saat”e benzer, ancak aniden zuhur edecektir.”

Dı’bil b. Ali el-Hüzai, İmam Rıza’dan rivayet ediyor:

“Resullullah’a; Ey Allah’ın Resulü, soyunuzdan olan Kaim ne zaman kıyam edecek, diye soruldu. (Efendimiz) buyurdu; O, ‘O saate’ (kıyamet olacağı ana) benzer, onun zamanını Allah’tan başkası bilmez. Ancak aniden vuku bulur.”

Mert Arslanoğlu

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Tema Fabrika