HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hz. Mehdi neden insanların çok sevdiği biri olacak?

15 Mart 2015
Ana Sayfa » Genel Haberler » Hz. Mehdi neden insanların çok sevdiği biri olacak?

Peygamberimiz ahir zamanda olduğumuz bu dönemde zuhur edecek Hz. Mehdi’nin özelliklerini sayarken birçok konuya değinmiş, ama özellikle Hz. Mehdi’nin bir sevgi insanı olacağını, yeryüzünde yaşayan herkesin ondan razı olacağını söylemiştir. Hz. Mehdi’nin kalbi öyle bir Allah aşkıyla, öyle bir Allah sevgisiyle dolu olacaktır ki, Hz. Mehdi bu sevgiyi insanlara öğretip adeta bir sevgi öğretmeni olacaktır.  Allah’ta bunun karşılığında insanların kalbine derin bir sevgi koyacak, insanlar Hz. Mehdi’nin çevresinde birer birer toplanmaya başlayacaktır.

Hz. Mehdi her Müslüman’ın yanında olmak istediği çok güzel ahlaklı, mütevazı, Kuran’dan asla taviz vermeyen, çok şefkatli ve merhametli bir insan olacaktır. Hz. Mehdi sevgisini ve merhametini sadece Müslümanlara yöneltmeyecek, Musevileri ve Hıristiyanları da koruyup kollayacaktır. Hz. Mehdi’nin eşsiz şefkati ve adaleti sonucunda insanlar onu çok sevecek ve adeta onun yanından hiç ayrılmak istemeyeceklerdir.

MA-yazi 317

Peygamberimiz Hz. Mehdi’nin insanlar tarafından böylesine büyük bir sevgiyle sevileceğini hadislerinde şöyle bildirmiştir:

ALLAH BÜTÜN İNSANLARIN KALPLERİNİ ONUN (HZ. MEHDİ’NİN)  MUHABBETİYLE DOLDURACAKTIR.(El-Kavlu’l Muhtasar Fi Alamet-il Mehdiyy-il Muntazar, s.42)

Mehdi zuhur eder, HERKES SADECE ONDAN KONUŞUR, ONUN SEVGİSİNİ İÇER VE ONDAN BAŞKA BİR ŞEYDEN BAHSETMEZLER. (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, 33)

Hz. Mehdi insanlara gelir de, ONU YENİ GELİN GİBİ AŞK VE MUHAB-BETLE KUCAKLARLAR… (Ali Bin Hüsameddin El Muttaki, Celaleddin Suyuti’nin Tasnifinden Hadisler – Ahir Zaman Mehdisinin Alametleri, Kahraman Neşriyat, s. 35)

O (HZ. MEHDİ) MAHLÛKAT ARASINDA SEVİLİR. (Kitab-ül Burhan fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, s. 58)

… Hz. Mehdi’nin sevgisi insanların kalplerine yerleşecek ve ONDAN BAŞKA BİR ŞEYDEN BAHSEDİLMEYECEKTİR. (El-Kavlu’l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, s. 20)

Hz. Mehdi hem çok sevilecek, hem de insanların gerçek sevgiyi yaşamalarına vesile olacaktır. Hz. Mehdi’de “Allah’a ve O’nun tecellilerine karşı derin bir sevgi ve muhabbet” olacak, bu da dünya çapında insanların birbirlerini çok sevmelerine vesile olacaktır. Şimdi bu konuyla ilgili hadislere bakalım:

Hz. Mehdi zamanında Asr-ı Saadette olduğu gibi KÜLLENMİŞ DUYGULAR BİR BİR TOMURCUKLANACAK, ÇİÇEK AÇACAKLARDIR. (el-Havi l’il-Fetava, s. 67, 68; Rahbavi, Kıyamet Alametleri, s. 162, 163)

(HZ. MEHDİ) ALLAH’IN İZNİYLE TAŞ GİBİ KALPLERİ YUMUŞATABİLECEK, KÖMÜR GİBİ RUHLARI ELMASLAŞTIRABİLECEK, ölü ruhları imanın nuruyla diriltebilecek… (El-Kavlü’l-Muhtasır, s. 24; Şaban Döğen Mehdi ve Deccal, s. 194-195)

KAP SU İLE DOLDUĞU GİBİ YERYÜZÜ BARIŞLA DOLACAKTIR. HİÇBİR KİMSE ARASINDA BİR DÜŞMANLIK KALMAYACAKTIR. Ve bütün düşmanlıklar, boğuşmalar, hasetleşmeler muhakkak kaybolup gidecektir. (Sahih-i Müslim, 1/136)

Mert Arslanoğlu

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Tema Fabrika