HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

IŞİD Erbil’e Girdi mi?

06 Ağustos 2014
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » IŞİD Erbil’e Girdi mi?

-Radikal dinci terörist örgüt Kuzey Irak Federal Kürdistan Bölgesinin kalbi olan Erbil’e dayandı.

-Peşmerge güçleri bütün imkanlarını seferber ederek  taarruza geçti.

-IŞİD çeteleri ile Peşmerge güçleri Erbil’e 40 KM uzaklıkta bulunan bölgede çatışıyor.

-IŞİD ile Kürtlerin çatıştığı bölge Maxmur kasabasına 25 KM uzaklıkta bulunuyor, PKK örgütüne yakın kişilerin barındığı Maxmur Kampı da bölgeye birkaç km uzaklıkta.

-Peşmerge birlikleri, IŞİD’in Erbil’i işgal etmesi ihtimaline karşı tüm kuvvetlerini taarruza geçirip Erbil etrafında hendek kazıyor.

-Bu arada IŞİD ile YPG arasında Şengal ve Rabia bölgesinde çıkan çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor.

-Ezidi Kürtlerin kutsal dağı Şengal Dağı’na sığınan 50 Bin Ezidi Kürt, eğer kurtarılmazsa açlık ve susuzluktan ölebilir.

-Bölgede IŞİD’in vahşeti sürüyor, IŞİD, ele geçirdiği Kürtleri soykırımdan geçiriyor.

-IŞİD çetelerine karşı, Kürtlerin bütün orduları bölgeye hareket ediyor. Son olarak Kürdistan Bölgesinin en etkin oluşumlarından olan Goran Hareketi de IŞİD çetelerine karşı silahlı mücadeleye başladı.

pesmerge-erbil

Kürdistan Bölgesinde IŞİD ile Kürtlerin Savaşından Son Haberler

 

Peşmerge güçleri Irak’ın kuzeyinde, Kürt bölgesel yönetimi başkenti Erbil’in yaklaşık 40 kilometre güneybatısında IŞİD ile çatışıyor.
Irak Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, “Taktiğimizi savunmadan saldırıya çevirdik. Şimdi IŞİD ile Mahmur’da çatışıyoruz” dedi.
Cabbar Yaver, hafta sonunda kuzeye doğru harekete geçen IŞİD militanlarına karşı Bağdat yönetimiyle askeri işbirliğinin de yeniden kurulduğunu söyledi.
Yaver, Irak Yezidilerinden yaklaşık 50 bin kişinin IŞİD saldırısından kaçarak Sincar Dağı’na sığındığını ve pek çoğunun açlıktan öldüğünü ve 24 saat içinde kurtarılmazlarsa geri kalanların da açlıktan öleceklerini söyledi.
Peşmerge IŞİD’de karşı  hendek kazıyor
IŞİD’in (Irak Şam İslam Devleti) saldırıları üzerine Erbil’e 55 kilometre uzaklıktaki Mahmur’un Güver nahiyesinde de çatışma yaşandı. Al Jazeera’nin edindiği bilgilere göre çatışmalarda 10 IŞİD mensubu öldü.
Güver bölgesi Türkiye sınırına yaklaşık 300 kilometre uzaklıkta bulunuyor.
Peşmerge Güçleri 6. Bölük Komutanı Tümgeneral Seyid Abdullah, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada IŞİD’in, Güver nahiyesinin Kuşafi köyüne saldırı düzenlediğini söyledi.
İki saat süren çatışmalardan sonra IŞİD’in geri çekilmek zorunda kaldığını aktaran Abdullah, “Örgüt, peşmergenin gücünü görmek için saldırdı. Taktik bir saldırıydı. Ancak önümüzdeki saatlerde ya da yarın daha kalabalık güçlerle saldırabilirler” dedi.
Peşmergeler, IŞİD saldırılarına karşı bölgedeki hendekleri uzatma çalışması başlattı.
Kuşafi köyünden Dare Bızmar köyüne ve Erbil’in batısına düşen Sergira sınırına kadar 45 kilometre uzunluğunda yeni bir hendek kazılıyor. Hendeğin kazıldığı Sergira bölgesi, Erbil’den 60 kilometre uzaklıkta.
Buvize bölgesinde şiddetli çatışma
Musul’un Buvize bölgesinde de peşmergeler ile IŞİD militanları arasında çatışma çıktı. Çatışmada IŞİD’den 5 kişi öldü, 9 kişi yaralandı. 4 militan ise peşmerge tarafından yakalandı.
Peşmerge güçlerinden ise 3 kişinin hayatını kaybettiği, 2’sinin yaralandığı belirtildi.
3 Ağustos Pazar günü IŞİD ile peşmerge arasında Musul Barajı’nın kuzeyinde Dicle Nehri kıyısındaki Zumer’de şiddetli çatışmalar olurken PYD’ye bağlı YPG güçleri Suriye’den Irak’a geçip Kürt Bölgesi’nde peşmerge ile beraber IŞİD’e karşı savaşmaya başladı.
Aynı gün içinde IŞİD’den kaçan 500 civarında peşmerge de Suriye’ye geçerek PYD’ye sığındı. PYD’nin koruması altında hâlâ Esed güçlerinin büyük oranda denetiminde olan Haseke’ye götürüldüler. Daha sonra bu peşmergeler yine PYD korumasında yeniden Irak Kürt Bölgesi’ne döndüler.

YPG IŞİD’i Vuruyor
PYD’nin silahlı kanadı YPG güçleri ise hâlâ Kürt bölgesinde ve peşmerge ile beraber Zumer, Rebia ve Sincar yakınlarında üç ayrı noktada IŞİD’e karşı savaşıyor.
Kaynak: Al Jazeera-ANF-ANHA-Rudaw-Dış Haberler

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika