HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İşte YPG’nin Kadın Şavaşçıları

22 Nisan 2013
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » İşte YPG’nin Kadın Şavaşçıları

Kürdistan İşçi Partisi-Partiya Karkeren Kürdistan-PKK’nin kolu olduğu belirtilen Partiya Yekineya Demokrat-PYD’nin askeri günü Yekineye Parastina Gel-YPG’nin kadın savaşçıları dünya basınında geniş yer buldu.

Fransız haber ajansı AFP, Suriye’de savaşan YPG ordularında yerini alan kadın savaşçılarının fotoğraflarını yayınladı.

Suriye’nin Halep kentindeki Şeyh Maksud mahallesinde Suriye rejimine  karşı mücadelede  ön cephede yer alan YPG kadın savaşçıları dünya basınında geniş yer alıyor. Belçika VRT televizyonu YPG’li kadın savaşçıları için, “Suriyeli, Kürt ve kadın hakları için savaşıyorlar” derken Fransız Haber Ajansı (AFP) “Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor” dedi.

İşte YPG’nin Kadın Saşçılarının Resimleri

Suriye yönetimi ve Beşar  Esad’a karşı mücadele veren kadın peşmerge Engizek, ülkenin ikinci büyük kenti Halep’e yakın mesafede bulunan Şeyh Maksud bölgesindeki, Kürt isyancıların komutanlığını üstleniyor.

ypg7

İşte YPG’nin Kadın Şavaşçıları

Suriye yönetimine ve Esad’ın ordularına karşı savaştığını ileri süren Kürt kadın peşmerge Engizek, Şeyh Maksud bölgesinin geçtiğimiz Mart ayı sonuna kadar Suriye ordusunun kontrolünde olduğunu belirtti.

ypg6

İşte YPG’nin Kadın Şavaşçıları

Şeyh Maksud bölgesindeki diğer kadın savaşçılarla birlikte Fransız haber ajansı AFP’ye poz veren Engizek, “Biz de erkekler gibi makineli tüfek, kalaşnikov ve tank kullanabiliriz” diyor.

Esad birliklerine karşı mücadele eden diğer bir kadın peşmerge Savuşka Ahmed de, Suriye’nin özgürlüğü için savaştıklarını belirtiyor.

ypg4

İşte YPG’nin Kadın Şavaşçıları

Kadın peşmergeler, El Kaide bağlantılı örgütlerin kadın haklarını tanımadıklarını belirterek, onlara karşı da mücadele edeceklerini ve işbirliğine yanaşmayacaklarını belirtiyor.

ypg5

İşte YPG’nin Kadın Şavaşçıları

 

Yekineya Parast,ne Gel-YPG’nin şu ana kadar 10 Tugayı kurdukları ve büyük bir kısmının kadın savaçılardan oluştuğu belirtildi.

ypg1

İşte YPG’nin Kadın Şavaşçıları

YPG’nin kadın savaşçıları dünyada geniş basınında bir yer tutmaya devam ediyor.

ypg2

İşte YPG’nin Kadın Şavaşçıları

YPG’nin kadın savaşçıları, ağır makineli tüfekleri Suriye rejimine karşı kullanıyor.

ypg3

İşte YPG’nin Kadın Şavaşçıları

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika