HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İzmir Bucaspor 1 Yıl Boyunca PKK Marşını Söylemiş

16 Aralık 2011
Ana Sayfa » Genel Haberler » İzmir Bucaspor 1 Yıl Boyunca PKK Marşını Söylemiş

İzmir Bucaspor’lu Taraftarlar ve sporcular 1 yıl boyunca PKK Marşını okumuş,Adı Herne Peş PKK marşı olan marşın  farkına varan Bucasporlu yöneticiler marşı derhal yasakladılar..

Türkiye’de cumhuriyetin ilk gününden bugüne süregelen Kürt tahammülsüzlüğünün en son örneği, Bucaspor’da yaşanan traji-komik marş olayı oldu. Bucaspor’un Kürt taraftarlarınca Herne Péş’ın melodisiyle yapılan ‘Vasiyet’ adlı tribün marşı, bir yıl boyunca maçlarda söylendi. Bu bir yıl boyunca kimse marşın Herne Péş olduğunu anlayamadı, ta ki geçen haftaya kadar. Bucaspor Taraftar Derneği, marşın Kürt marşı olduğu öğrenildiğini ve bundan sonra tribünlerde bir daha söylenmemek üzere yasaklandığını açıklandı!

Bugünlerde İzmir’de futbol taraftarının en çok konuştu olay, Bucaspor’un Herne Péş marşıdır. Mavra konusu olay söz konusu olay şöyle gelişir: Bucasporun, İzmir’de yaşayan Kürt taraftarları, ‘Herne Péş’ melodisiyle ‘Vasiyet’ adlı marşı yazıp tribünlerde söylemeye başlar. Marş kısa sürede taraftarlar arasında çok beğenilir ve maçlarda artık sık sık söylenir. Bu, böylece bir yıl boyunca sürer. Marşı hazırlayan Kürt gençleri dışında kimse Vasiyet’in melodisinin Herne Péş’ın melodisi olduğunu bilmez. Ne tribündeki taraf grupları, ne Bucaspor yönetimi, ne maçlardaki federasyon gözlemcileri, ne hakem, ne de maçlardaki görevli polisler…

Ta ki geçen haftaya kadar!

“Eğer ölürsem deplasman yolunda
Sarı lacivert kefene sar beni ”

İşte Bucaspor’un PKK Marşı!!

İşte PKK’nin Marşı -Herne Peş

 

Geçen sezon Türkiye Spor Toto Süper Ligi’nde tutunamayarak Bank Asya 1. Lig’e düşen Bucaspor, İzmir’in köklü takımlarından biri. İzmir’de Göztepespor ve Karşıyakaspor’la birlikte en çok taraftara da sahip kulüplerdendir. Takımın tribünlerinde ise öne çıkan iki taraftar grubu var: Sıçanköylüler ve Poşulular. Taraftar gruplarının arasında İzmir’de yaşayan Kürt gençleri de mevcut.

Sıçanköylüler Grubu’nun içinde Kürtler daha yoğunlukta ama grubun önde gelen birkaç amigosu ülkücü. Dolayısıyla onlar, maçlarda hangi marşı söylemeye ve nasıl tezahürat yapmaya karar verirse tüm grup onlara uymak zorunda.

Poşulular Grubu’nun içinde de Kürtler mevcut. Bu grubun içinde yer alan Kürt gençleri geçtiğimiz sezon ‘Vasiyet’ adlı marşı besteleyip taraftarın beğenisine sunar. Kulağa hoş gelen ve söylemesi kolay olduğundan maçlarda takımlarını desteklemek için artık bu marş popüler hale gelir. Marş çok sevilip kabul gördükten sonra kimse de marşın nasıl bestelendiğini ve melodisini sorgulamaz.

Nasıl olduysa bir yıl boyunca çok severek söylenen ‘Vasiyet’ marşının aslında Herne Péş olduğu geçen hafta farkedildi! Marşın Herne Péş olduğu anlaşılınca taraftarlar arasında ‘Vasiyet, PKK marşıymış’ söylentisi kulaktan kulağa yayılmaya başlandı. Ve bu, çoğu ülkücü olan taraftarlarda büyük bir hayal kırıklığı ve şaşkınlık yarattı. Bucaspor Taraftar Derneği başkanı ve aynı zamanda Sıçanköylüler grubunun tribün amigosu da olan Evren Yiğit, hemen takımın facebook sayfasına şu akıllara zarar duyuruyu yaptı: ‘BUCASPOR umuzun tribününde yeni bestelenmiş olan VASİYET adlı beste kürdistan denilen fakat hayatta varolmayan vede olamayacak olan yerin marşına çok yakın olduğu için yasaklanmıştır ve bir daha söylenmeyecektir..B.F.C. YÖNETİMİ……. (Yazıdaki imla ve yazım hataları kendisine aittir)

Duyurunun altındaki yorumlardan ise liseli ülkücü ergenlerin hezeyanlarını bir yana bırakırsak yapılan yorumlar tam bir kara mizah örneği. Bir yıl boyunca söyledikleri marşın aslında Herne Péş olduğunu bilmedikleri gibi Herne Péş’in ne olduğunu da kimse bilmiyordu. Aslında bu bile Türkiye’deki futbol taraftar profilini, yaşadıkları ülkedeki sosyal, siyasi meselelere karşı nasıl bir duyarsızlıkta ve bilinç sahibi olmayan bu gençlerin nasıl kolayca istenilen tarafa yönlendirilebileceğini açıkça ortaya koyuyor. Yorumlardan, bazı tarafların da marşın çok güzel olduğunu ve söylemeye devam etmeleri gerektiğini yazdılar.

Aslına bakılırsa, lokantadaki tuzlukların, PKK lideri Abdullah Öcalan’a benzetilerek gözaltına alınıp yargılandığı bir ülkede, ülkücü binlerce taraftarın bir yıl boyunca Kürtlerin ulusal marşını bir ağızdan söylemesi da ancak o ülkede mümkün olabilirdi. Bu traji-komik olay İzmir’de yaşandı ve futbol tarihindeki absürdlükler listesinde yerini almış oldu!

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Tema Fabrika