HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13335 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kabir azabı diye bir şey var mı?

06 Kasım 2017
Ana Sayfa » Genel Haberler » Kabir azabı diye bir şey var mı?

İnsanlar merak edip soruyorlar, “kabir azabı var mı? “diye. Halbuki kabir azabı diye bir şey yok.  İnsan öldüğü anda hemen boyut değiştiriyor ve ya cennete ya da cehennemde hemen yerini alıyor. İnsan öldüğü anda anında boyut değiştiriyor. Cennet ve cehennem saliseler içinde o kişiyi içine alıyor. Çünkü o insan için artık zaman kavramı ortadan kalkıyor.

Kabrin içinde yıllarca bekleme, ya da kabrin içinde yıllarca azap çekme diye bir şey yok. Bazı gelenekçi hocalar kabirde yıllarca azap çekileceğini anlatıyorlar. Halbuki insan öldüğü anda ölüm melekleri canını aldığı anda ruhu hemen ahirete gidiyor. Kabirde bekleme diye bir şey yok. Hatta öldüğü anda insanı yaşayan dostları karşılıyor cennette. Çünkü zaman kavramı kalktığı için onlar da ölüp cennete gitmiş oluyorlar. Dolayısıyla insan öldüğü anda cennet ya da cehennemin içinde yerini alıyor.

Yangında ölen insanlar var, denizde boğulan insanlar var, savaşta bomba atılaeak ölen milyonlarca insan var. Bu insanların hiçbirinin mezarı yok. O zaman gelenekçi hocaların anlattığına göre bu insanlar için kabir azabı olmayacak mı? İnsanları çok yanlış yönlendiriyorlar. Mezarı olanlarda olmayanlar da zaten öldükleri anda ruhları ahirete gidiyor, dünyada bekleme diye bir şey yok.

Tüm mezarlar ayrıca kıyamette yerle bir oluyor, dünya diye bir yer kalmıyor. Halbuki gelenekçi hocalar “bu mezardan kalkacağız” diye anlatıyorlar. Allah da kıyametle birlikte dünyanın tamamen yok olacağını, dünya diye bir yer kalmayacağını anlatıyor.

Mezar denilen şey insanın tıpkı rüyadan uyandırılması gibi uyanmasıdır. İnsan dünyadan ahirete geçerken geçiş anında sadece uykudan uyandırıldığını hisseder o kadar:

Demişlerdir ki: “Eyvahlar bize, uykuya-bırakıldığımız yerden bizi kim diriltip-kaldırdı? Bu, Rahman (olan Allah)ın va’dettiğidir, (demek ki) gönderilen (elçi)ler doğru söylemiş”. (Yasin Suresi, 52)

Allah Katı’nda zaman yoktur. Şu an zer alemindeyiz, şu an mezardayız, şu an dirildik, şu an ahiretteyiz. Hepsi tek bir an içinde olup bitmiştir. Dolayısıyla kabir azabı diye bir şey yoktur.

Mert Arslanoğlu

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Tema Fabrika