HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Lut Kavmi’nin İbretlik Helak Ediliş Hikayesi

03 Nisan 2013
Ana Sayfa » Genel Haberler » Lut Kavmi’nin İbretlik Helak Ediliş Hikayesi

Kuran-ı Kerim’de Allah’ü  Teala şöyle buyurmaktadır:

Lut Kavmi uyarıları yalanladı.

Biz de onların üzerine taş yağdıran bir kasırga gönderdik.

Kamer Suresi.33

Anadolu toprakları, Mezopotamya düzlükleri,Arabistan Yarımadası ve Afrika Kıtasının Kuzeydoğu bölgesi tarihin başlangıcından itibaren değişik toplumların medeniyet kurduğu bölgelerdir. Allah, bu medeniyetlere kendi elçilerini gönderip bu elçilerin vasıtasıyla toplumları kendi yoluna çağırdı.

Kendilerine gelen peygamberleri yalanlayan, onları öldürmeye çalışan veya sürgün eden bu inkarcı kavimler, hep yıkıma uğradılar.

Bu kavimlerden biri bugün ki İsrail Devleti sınırları içerisinde yer almaktadır. Ölü denizin kıyısına yerleşen bu kavim, Lut Kavmidir.

Kuran’a göre Hz. Lut’un elçi olarak  gönderildiği bu kavimde o güne kadar dünya üzerinde görülmemiş bir sapıklık olan “eşcinsellik” yaygındı.

Hani onlara kardeşleri Lut: “Sakınmaz mısınız?”demişti.

“Gerçek şu ki, ben size gönderilmiş güvenilir bir elçiyim.”

“Allah’tan korkup-sakının ve bana itaat edin.”

“Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum; ücretim yalnızca alemlerin Rabbine aittir.”

“Siz insanlardan erkeklere mi gidiyorsunuz?”

“Rabbinizin sizler için yaratmış bulunduğu eşlerinizi bırakıyorsunuz. Hayır, siz sınırı çiğneyen bir kavimsiniz.”

Şuara Suresi  161-166 Ayetleri

sodom_gomorra-456

Lut Kavmi’nin İbretlik Helak Ediliş Hikayesi

 

Hz. Lut, onlara bu sapıklıktan vazgeçmeleri gerektiğini söylediğinde ve Allah’ın emrini getirdiğinde onu yalanladılar, peygamberliğini inkar ettiler ve sapıklıklarına devam ettiler.Ve bu davranışlarının sonucunda korkunç bir felaketle helak edildiler.

Kuran-ı Kerim’de bahsedilen Bu kavimle ilgili bugün gün ışığına çıkarılan arkeolojik kayıtları inceleyelim.

Yahudi ve Hristiyanların kutsal kitabı olan Kitab-ı Mukaddese baktığımızda bu konunun Kuran-ı Kerim’e benzer bir biçimde anlatıldığını görürüz.

sodom_gomorra456

Lut Kavmi’nin İbretlik Helak Ediliş Hikayesi

 

Kitab-ı Mukaddes’e göre; bu sapık kavmin yaşadığı şehir Sodom’dur.

Arkeolojik kazılardan elde edilen bulgulara göre;kent, İsrail-Ürdün  sınırı boyunca uzanan Tuz Gölü’nün yakınlarında kurulmuştu.Bölgede incelemelerde bulunan arkeologlar,burada büyük bir felaketin yaşandığına dair kanıtlar elde ettiklerini belirttiler.Özellikle toprak altından çıkarılan insan iskeletlerinde meydana gelen şiddetli tahribat güçlü bir depremin işaretçisi olduğu anlaşılıyordu.

sodom_sapik

Lut Kavmi’nin İbretlik Helak Ediliş Hikayesi

 

Kuran-ı Kerim’de bildirildiğine göre; bu felaketin yaşanmasından bir  gece önce Melekler insan şeklinde Hz. Lut’a gelerek onları uyarmışlardı.

Elçiler dediler ki:

“Ey Lut, Biz Rabbinin Elçileriyiz, onlar sana kesin olarak ulaşamazlar”

Gecenin bir parçasında ailenle birlikte yürü(Yola çık) Sakın hiçbiriniz arkanıza dönüp bakmasın.Fakat senin karın başka, çünkü onlara isabet edecek olan ona da isabet edecektir.

Onlara  va’dolunan (Azap) sabah vaktidir. Sabah da yakın değil mi?

Böylece emrimiz geldiği zaman üstünü altına çevirdik ve üzerlerine çamurdan pişirilmiş, istif edilmiş taşlar yağdırdık.

Rabbinin katında belli bir biçime sokulmuş, damgalanmış olarak. Bunlar, zalimlerden uzak değildir.

Hud Suresi 81-83 Ayetler

Üstünü altına çevirdik ifadesi, büyük ihtimalle  bölgede şiddetli bir deprem sonucu yerle bir olduğuna işaret etmektedir. BBC’de yayınlanan “Bilim adamları Sodom’un ateşten sonunu gün ışığına çıkardı” başlıklı habere göre;İngiliz Doktor Harris, bu konuda güçlü deliller keşfeden bilim adamlarından biridir.Doktor Harris’e göre; Sodom, Ölüdeniz kıyılarında kurulmuştu ve bölgede bulunan asfalt maddesinin ticaretini yapıyordu.Bu madde eski çağlarda teknelerin su yalıtkanlığını sağlamak ve bina inşasına yarayan taşları bir arada tutmaya yarıyordu.Ancak Ölüdeniz’in hemen yanı başında bulunan bu yerleşim alanı, son derece kararsız bir toprak yapılanmasında sahipti.Burası dünyanın zıt yönde hareket eden iki tektonik plakasının birleştiği yerdi.Burası tam bir deprem bölgesiydi.

Kazılarda ortaya çıkarılan lav be bazalt katmanları burada volkanik bir patlamanın ve depremin olduğunu gösteren en büyük katmanlardır.

Kuran-ı Kerim’de üzerine “balçıktan pişirilmiş istif edilmiş taşlar yağdırdık”ifadesiyle tarif edilen olay, büyük olasılıkla  bu volkanik patlamadır.

Aynı ayette “Emrimiz geldiği zaman üstünü altına çevirdik” şeklinde ifade edilen olay da depremin meydana getirdiği yarılma ve çöküntüler olabilir.

Ölüdenizi kıyılarının altı parlayıcı metan gazı birikintileriyle doludur.Muhtemelen deprem bunları harekete geçirmiş ve ateşlemiştir.Yer adeta bir bataklığa dönüşmüş ve büyük bir heyelan şehri suyun içine doğru sürüklemiştir.

Bu arkeolojik ve deneysel bulgular önemli bir gerçeği göstermektedir.Kuran-ı Kerim’de bahsedilen Lut Kavmi, tarihte gerçekten yaşanmıştır ve sapıklıkları nedeniyle Allah, onları büyük bir felaketle cezalandırmıştır.

Bu felaketin bütün delilleri bugün artık gün ışığına çıkmış durumdadır ve bu deliller Kuran-ı Kerim’le aynı paralellik göstermektedir.Böylelikle Kuran-ı Kerim’in Allah’ü tealanın sözü olduğu gerçekten anlaşılmıştır.

Yüce Yaratıcı Allah’u Teala’nın Selamı Üzerinize Olsun.!

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika