HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Maxmur’da IŞİD PKK Çatışması Şiddetlendi

08 Ağustos 2014
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » Maxmur’da IŞİD PKK Çatışması Şiddetlendi

Suriye ve Irak topraklarında terör estiren IŞİD çeteleri, Musul ve Şengal kentlerini ele geçirdikten sonra Hewler’e 45 kilometre uzaklıkta bulunan Maxmur Kasabasını da ele geçirdi. Maxmur Kasabasından 15 KM uzaklıkta Hewler’e 50 KM uzaklıkta bulunan Maxmur Kampı’da IŞİD’in denetimine geçti.

1990’lı yıllarda Türkiye’den göç eden göçmenlerin kurduğu Maxmur Kasabasına yakın bir yerde kurulan  Maxmur Kampı’ saldıran IŞİD çeteleri ile  PKK arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Ağır silahların da kullanıldığı çatışma devam ederken, can kaybı konusunda net bir bilgi edinilemedi.

Maxmur Mülteci Kampı, artan IŞİD tehdidi üzerine 6 Ağustos günü boşaltılarak, kamp sakinleri gerillaların korumasında güvenlikli alanlara tahliye edilmişti.

Sabah saatlerinde kampın güvenliğini sağlayan PKK  ile çeteler arasında, kampın üst tepelerinde çatışma çıkmıştı. Çatışmada karşılıklı olarak doçka (uçaksavar) gibi ağır silahlar kullanılmıştı.

Maxmur Mülteci Kampı, Hewler’in savunması açısından stratejik öneme sahip Maxmur bölgesinde bulunuyor. Mahmur kasabası, Hewler’in 40 km kadar güneyinde yer alıyor.

Bölgede  PKK, milisler ile peşmergelerden oluşan fiili bir ortak savunma hattı oluşturulmuş durumda.

maxmur-kampi-catisma

Kamp ve çevresi gerillalar tarafından savunulurken, Mahmur kasabasının alt kesimlerinde ise Peşmergeler çetelere karşı koyuyor.

Irak Şam İslam Devleti çeteleri Ağustos ayı başından bu yana başta Şengal olmak üzere Güney Kürdistan’a yönelik benzeri görülmemiş bir saldırı kampanyası yürütüyor.

Zuma petrol bölgesi, Ezidi Kürtlerin kalesi Şengal, Hristiyanların Irak’taki en büyük kenti olan Musul bölgesindeki Karakuş ve Musul barajı çetelerin eline geçti. YPG güçleri Rojava ile sınırı olan Irak kenti Rabia’yı hızlı bir şekilde 3-4 Ağustos günleri denetime alırken, Şengal’de YPG, PKK ve Şengal Direniş Birlikleri yoğun katliamlar işleyen çetelere karşı şiddetli bir savaş yürütüyor.

maxmur-catisma

Kürdistan’da faaliyet yürüten PÇDK, çetelerin tehdidi altında bulunan Güney Kürdistan için tarihi bir adım atarak, gerekli olan her yerindeki savunma cephesinde yer almak üzere ‘Ulusal Savunma Güçleri’nin kuruluşunu ilan etti.

PÇDK, tüm gençleri, kadın ve erkekleri Kürdistan’ın tüm bölgelerinde ulusal görevlerine sahip çıkarak, direniş saflarında yerini almaya, Ulusal Savunma Güçleri’ne katılmaya çağırdı.

Brüksel merkezli Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) de  Maxmur bölgesini savunmak üzere HPG/YJA STAR gerillaları ile YNK-PDK Peşmerge güçleri tarafından oluşturulan savunma hattındaki ‘ulusal dayanışma ve direnişe’ sahip çıkma çağrısında bulundu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika