HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mesut Barzani,”Katliam Doğrulanırsa Müdahale Ederiz”!

10 Ağustos 2013
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » Mesut Barzani,”Katliam Doğrulanırsa Müdahale Ederiz”!

Kuzey Irak Federal Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, Suriye Kürdistan Bölgesinde El Kaide’ye bağlı El Nusra Cephesinin katliam haberlerinin haber ajanslarında yer aldığını belirtip, söz konusu katliamlar hakkında soruşturma istedi. Eğer katliamlar kanıtlanırsa Suriye Kürt bölgesine müdahalede bulunacaklarını açıkladı.

İşte Haberin Ayrıntıları

Kuzey Orak Federal Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, önümüzdeki haftalarda yapılması planlanan Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi’ne gönderdiği bir mesajda, Batı Kürdistan’daki El Kaide bağlantılı grupların saldırılarını araştırmasını istedi. Barzani, “eğer bilgiler doğruysa” Rojavalı kadın ve çocukların güvenliği için tüm olanaklarını devreye koyacaklarını söyledi.

Federal Kürdistan Bölge Başkanlığı internet sitesine göre Bölge Başkanı Mesut Barzani, Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi’ne bir mesaj göndererek, Rojava’da “özel bir komite” kurulmasını istedi. Barzani’nin bu mesajı El Kaideli grupların saldırı kampanyası başlatmasından 15 gün, Halep bölgesindeki katliamdan ise 10 gün sonrasına denk geldi.

Mesut Barzani, “bir süreden beridir, bazı siyasi ve haber merkezlerinde teröristler tarafındanRojava’da Kürtlere karşı cihat ilan edildiği ve katliamlar yapıldığı”, “El Kaide’ye bağlı teröristlerin sivil ve masum halka saldırılar yaptığı, Kürt kadın ve çocukların başlarını kestiği” yönünde haberlerin yayınlandığını hatırlattı.

Barzani, “Gerçeklerin açığa çıkması ve bu haberlerin doğruluğunu araştırmak için Rojava’ya gidecek bir özel komite oluşturulmasını istiyorum” dedi.

Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı, “Eğer bu bilgiler doğrulanırsa, masum Kürt vatandaşları, kadın ve çocuklar ölümcül saldırılar, baş kesilmesi ve terör altında ise, o zaman Kürdistan Bölgesi,Suriye Kürdistan bölgesinde ki suçsuz Kürt vatandaşlar, kadın ve çocukların korunması için tüm olanaklarını devreye koyacaktır” diye ekledi.

31 Temmuz ve 1 Ağustos tarihlerinde Halep’in Til Hasıl ve Til Aran beldelerinde El Kaide bağlantılı grupların sivil savunmasız Kürtlere yönelik saldırısı sonucu en az 70 sivil vahşi bir şekilde katledilmişti. Katliamı gerçekleştirenler, yeni katliamlar ve hatta tecavüzler için Kürt kadınlarını alıkoymanın “helal” olduğu yönünde fetvalar verdiler, camilerden anonslar yaptılar.

Katliamdan kaçanların tanıklıklarına rağmen ne Federal Kürdistan Bölgesi, ne de Rusya dışından uluslararası alandan bir tepki geldmedi. Ne Müslüman ülkeler ne de insan hakları toprakları olduğu iddiasındaki AB ülkeleri katliamı kınamadı.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika