HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Metro Gazetesi YPG’li Kadın Savaşçıları Görüntüledi

24 Ekim 2013
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » Metro Gazetesi YPG’li Kadın Savaşçıları Görüntüledi

 İsveç Metro Gazetesi, Rojava’da Esad güçleri ve El Kaideci çetelere karşı savaşan YPG’li kadın savaşçıları görüntüledi. Gazete, bugün yayınladığı haberi ‘Kürt kadınları cephede savaşıyor’ başlığıyla yayınladı.

Partiya Yekitiya Gel-PYD’nin askeri gücün YPG’ye  bağlı kadın birlikleri YPJ, saflarında savaşan kadınların görüntülerini yayınlayan Metro Gazetesi, “Türkiye sınırıdaki kuzey Suriye’de bir grup genç Kürt kadını kendini radikal İslamcı gruplara karşı savunabilmek için askeri eğitim görüyor. Bir kısmı da daha şimdiden cephede savaşıyor. Kadınlar aynı zamanda savaştan sonra kurulacak daha eşit bir sistemde yer almak için savaşıyor” cümleleriyle başlıyor.

Qamışlo’nun dışındaki bir trafik okulunun askeri eğitim merkezi olarak kullanıldığı, 17 yaşını dolduran kadınların 15 günlük eğitimden geçebilmek için başvuruda bulunabilecekleri belirtilen makalede. eğitimden sonra silah verilen kadınların çoğunun kendi köylerine döndükleri ve köylerine yönelik bir olası saldırı karşısında milis olarak hazır bekledikleri aktarılıyor.

Berfin adlı askeri eğitmen,  Ortadoğu’da kadınların hakları için savaşmaları gerektiğini ve amaçlarının daha eşit bir toplum düzeni kurmak olduğunu belirttiyor.

ypj-ypg-pyd-kadın-savaşçılar (1)

Metro Gazetesi YPG’li Kadın Savaşçıları Görüntüledi

Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) saflarında katılacakların 20 yaşını doldurmaları gerektiğini ancak istisnai olarak bazen daha küçük yaşta olanlarında YPJ’ye alındığını ancak bunların cephelerde geri mevzilerde görevlendirildiklerini söylüyor.

  ypj-ypg-pyd-kadın-savaşçılar (2)

Al-jawadiya civarında Kürt kadınlarının cephenin en ön saflarında El Nusra Cephesine karşı savaştıkları belirtilen makalede Sozdar adlı komutanın Kürt gerillaların bir ok köyde denetimi sağladıkları ancak İslamistlerin tam anlamıyla henüz yenilgiye uğramadıkları ifadelerine yer veriliyor.

ypj-ypg-pyd-kadın-savaşçılar (4)

İslamistlerin modern silahları Türkiye ve Irak üzerinden geçirmelerinin özellikle kaygı verici bulunduğu makelede iki gün önce El Nusra’nın kurşun geçirmez panzerlerin arkasına gizlenerek Kürt hatlarına yönelik bir saldırı düzenlediği ancak bu saldırının Kürtler tarafından püskürtüldüğü belirtiliyor.

ypj-ypg-pyd-kadın-savaşçılar (5)

CarlDrott’un kaleme aldığı makalede YPG ve YPJ kuruluş süreci hakkında somut bilgiler de yer alıyor. Ortadoğu’da 23-34 milyon civarında Kürt yaşadığı ve Kürtlerin devletleri olmayan en büyük etnik grup oldukları belirtiliyor.

ypj-ypg-pyd-kadın-savaşçılar (3)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika