HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13333 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Münafıktan Kardeş Olmaz, Dost Olmaz, Sırdaş olmaz…

19 Kasım 2017
Ana Sayfa » Genel Haberler » Münafıktan Kardeş Olmaz, Dost Olmaz, Sırdaş olmaz…

Münafıktan kardeş olmaz, münafıktan anne olmaz, münafıktan baba olmaz, münafıktan dost olmaz, arkadaş olmaz. Münafık müminlerin yanından gittiği andan itibaren mümin için hemen ölür ve cehennem tarafına geçer. Nasıl cennetteki bir müminin cehennemdeki bir mahlûkla işi olmazsa müminin de münafıkla artık hiç işi olmaz. Allah’ı sevmeyen, Allah’ın dinini terk eden, sadece kendi pis nefsini tercih eden bir münafık çok ibretlik yaratılmıştır. Mümin yalnızca onun aşağılık durumuna bakar ve Allah’a sonsuza kadar mümin olarak kalmak için tüm kalbiyle dua eder ve Allah’tan çok korkup sakınır. Çünkü imanı vermek ve almak yalnızca Allah’ın elindedir. Müminin gözünün önündeki münafık Allah’ın korkunç sillesini yediğinden müthiş bir ibret vesilesidir. Mümin için de unutmaz bir ders ve unutulmaz bir öğüttür….

Kendilerine onların gerçekten çılgın ateşin arkadaşları oldukları açıklandıktan sonra -yakınları dahi olsa- müşrikler için bağışlanma dilemeleri peygambere ve iman edenlere yaraşmaz. İbrahim’in babası için bağışlanma dilemesi, yalnızca ona verdiği bir söz dolayısıyla idi. Kendisine, onun gerçekten Allah’a düşman olduğu açıklanınca ondan uzaklaştı. Doğrusu İbrahim, çok duygulu, yumuşak huyluydu. (Tevbe Suresi, 113-114)

Gerçek şu ki, münafıklar (sözde), Allah’ı aldatmaktadırlar. Oysa O, onları aldatandır. Namaza kalktıkları zaman, isteksizce kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar ve Allah’ı ancak çok az anarlar. (Nisa Suresi, 142)

 

Allah, erkek münafıklara da, kadın münafıklara da ve (bütün) kafirlere, içinde ebedi kalmak üzere cehennem ateşini vadetti. Bu, onlara yeter. Allah onları lanetlemiştir ve onlar için sürekli bir azap vardır. (Tevbe Suresi, 68)

 

Andolsun, eğer münafıklar, kalplerinde hastalık bulunanlar ve şehirde kışkırtıcılık yapan (yalan haber yayan)lar (bu tutumlarına) bir son vermeyecek olurlarsa, gerçekten seni onlara saldırtırız, sonra orada seninle pek az (bir süre) komşu kalabilirler. (Ahzap Suresi, 60)

Şundan ki: Allah, münafık erkekleri ve münafık kadınları, müşrik erkekleri ve müşrik kadınları azaplandıracak; mü’min erkeklerin ve mü’min kadınların tevbesini kabul edecektir. Allah çok bağışlayandır, çok esirgeyendir. (Ahzap Suresi, 73)

 

O gün, münafık erkekler ile münafık kadınlar, iman edenlere derler ki: “(Ne olur) Bize bir bakın, sizin nurunuzdan birazcık alıp-yararlanalım.” Onlara: “Arkanıza (dünyaya) dönün de bir nur arayıp-bulmaya çalışın” denilir. Derken aralarında kapısı olan bir sur çekilmiştir; onun iç yanında rahmet, dış yanında o yönden azap vardır. (Hadid Suresi, 13)

 

Mert Arslanoğlu

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Tema Fabrika