HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Müslümanların arasını düzeltmek diğer Müslümanların üzerine farzdır…

20 Aralık 2013
Ana Sayfa » Genel Haberler » Müslümanların arasını düzeltmek diğer Müslümanların üzerine farzdır…

Müminlerin arası bozulduğunda onların arasını düzeltmek, arasını islah etmek, birbirlerini sevdirmek, aradaki fitneyi yok etmek hem ayetle, hem de hadisle müminlerin üzerine farz kılınmıştır. Bakın Allah ayetinde müminler dost olmadıklarında dünyada büyük bir fitne ve bozgunculuk çıkacağını nasıl bildiriyor:

İnkar edenler birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve dost olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur. (Enfal Suresi, 73)

Peygamberimiz de hadislerinde müminlerin arasını bulmanın farz olduğunu nasıl anlatıyor:

Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) ashabına: “Ey Ashabım! Nafile oruç tutmaktan ve sadaka vermekten ve namaz kılmaktan daha faziletli bir amelî size söyleyim mi?” buyurduklarında Ashab: “Evet ey Allah’ın Resulü” dediler. Peygamber şöyle buyurdu: “Aralarında düşmanlık olan iki müminin arasını bulmaktır. O müminlerin arasını açmak dini traş etmektir.” (Tergib ve Terhib, c.5/379-2)

”Birbirinize buğz etmeyiniz. Birbirinize haset etmeyiniz. Birbirinize sırt çevirmeyiniz. Birbirinizle alakayı kesmeyiniz. Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz. Bir Müslümanın kardeşini 3 günden fazla terketmesi haramdır. (Buhari- Müslim- Riyaz üs-salihin sayfa-930)

Peygamberimiz (sav); ”Size namaz, oruç ve sadakadan daha üstün birşey göstereyim mi?” buyurdu Evet ya resulullah dediler. Peygamberimiz (sav) arabulmak, barıştırmaktır. Çünkü aranın bozulması dargınlık saçı kökünden kazır demiyorum, dini kökünden kazır, dini yok eder diyorum buyurdu” (Tirmizi kıyame-56)

”Bir müslümana din kardeşini 3 gün 3 geceden fazla terketmesi haramdır. Bu dargınlıkta karşılaştığında ilk defa selam verip barışan en hayırlı olandır. (Buhari, Müslim-Riyaz üs- Salihin-sayfa-946)

(Ameller, pazartesi ve perşembe günleri Allah’ü Teâlâ’ya arz olunur. ”Allah (cc) kendine şirk koşmayan herkesi bağışlar. Ancak kendisi ile din kardeşi arasında dargınlık olan kimseyi barışmadıkça bağışlamaz. (Müslim- Riyaz üs-Salihin- sayfa -946)

“Birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerine şefkat hususunda mü’minler âdeta tek bir beden gibidirler. Ondan bir uzuv şikayet ederse, uykusuzluk ve ateşle vücudun diğer uzuvları da ona iştirak ederler. (Buharî, Salât, 88; Müslim, Birr, 65.)

“Mü’minin mü’mine bağlılığı, parçaları birbirine bağlayan bir tek bina gibidir.” (Müslim, Birr, 18.)

Bir Müslüman olarak bizler peygamberimizin bu hadislerini ibadet gibi uygulamakla mükellefiz. İki Müslüman dargın olduğunda hiçbirşey yokmuş gibi davranamayız. Bakın peygamberimiz müminlerin arasını bulmanın namazdan, oruçtan ve sadakadan daha üstün olduğunu söylüyor. Ayrıca bir Müslüman’ın kardeşine üç günden fazla uzak durması da haramdır. Peygamberimiz ilk barışanın daha hayırlı olduğunu da bildiriyor.

Haram olduğu için mümin, mümin kardeşiyle zıtlaşmaktan ve tersleşmekten şiddetle kaçınmalıdır. Allah kardeşiyle küs olan kişinin şirk ile aynı konuma geldiğini de bildiriyor. Allah nasıl şirki bağışlamıyorsa dargınlığı da bağışlamayacağını söylüyor. Bu yüzden müminler birbirleriyle adeta tek bir beden gibi olmalı, sevgiyle, merhametle ve şefkatle birbirlerine kilitlenmeliler. Hem bu dünyada, hem de ahirette onları çok yakın dost ve veli edinmeliler. Çünkü mümine müminden başka dost ve vekil yoktur. Onlar cennette aynı sofralara oturacak, birbirinden güzel nimetleri paylaşacak ve sürekli Allah’a böylesine üstün rızıklardan dolayı birlikte şükredeceklerdir.

Şüphesiz Allah, Kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever. (Saff Suresi, 4)

İşte bunların karşılığı, Rablerinden bağışlanma ve içinde ebedi kalacakları, altından ırmaklar akan cennetlerdir. (Böyle) Yapıp-edenlere ne güzel bir karşılık (ecir var). (Ali İmran Suresi, 136)

Mert Arslanoğlu

mertarslanoglu@yahoo.com.tr

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika