HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Napolyon’un Şapkası 1,9 Milyon Euro’ya Satıldı

16 Şubat 2015
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » Napolyon’un Şapkası 1,9 Milyon Euro’ya Satıldı

Fransa imparatoru Napolyon’un şapkası rekor fiyata satıldı. Napolyon Bonapart’a ait olduğu belirtilen şapka 1,9 milyon euroya satıldı…

 

 

Fransa imparatoru Napolyon’un şapkası rekor fiyata satıldı. Napolyon Bonapart’a ait olduğu belirtilen şapka 1,9 milyon euroya satıldı…


Fransa’nın Paris kenti yakınlarındaki Fontainebleau’da düzenlenen müzayedede satışa sunulan bin kadar değerli eşya arasında, eski Fransa İmparatoru Napolyon’a ait onlarca kişisel eşya da bulunuyordu.

Açık arttırmaya 400 bin euro ile başlanan ve Napolyon’a ait olduğu belirtilen şapka 1 milyon 884 milyon euroya alıcı buldu. Şapkayı fahiş değerle satın alan kişinin Güney Koreli Harim Group adlı gıda zincirinin yöneticilerinden Tka Lee olduğu bildirildi.

Güney Koreli yöneticinin, Napolyon’un şapkasının yanı sıra diğer bazı kişisel eşyalarını da satın aldığı ve bunları şirketin Seul’daki merkezinde sergilemeyi hedeflediği de alınan bilgiler arasında.

Öte yandan, Napolyon’un İtalyan heykeltıraş Antonio Canova tarafından antik usüllere göre yapılan bir büstü de 706 bin euroya alıcı buldu.

Dün sona eren müzayedede şapkanın yanı sıra Napolyon’a ait bir gömlek ile imparatorluk kılıcı da bulunuyordu. Napolyon’un Almanya’yı işgali sırasında Alman bir öğrenci tarafından kendisine düzenlenen suikastte kullanılan bıçak da açık arttırmaya sunulmuştu.

Fontainebleau’da iki gün boyunca süren müzayedede satılan tarihi eserlerden giderler dahil olmak üzere toplamda 10 milyon euro gelir elde edilirken, Fransa’da bugüne kadarki en yüksek gelirli müzayede olduğu bildiriliyor.

1769 yılında Korsika Adası’nda doğan Napolyon Bonapart , 11 Kasım 1799’dan 18 Mayıs 1804’e kadar Fransa Konsülü olarak Fransa Cumhuriyeti’nin ilk başkanı, 18 Mayıs 1804 ile 6 Nisan 1814 arasında da I. Napolyon adıyla Fransa İmparatoru ve İtalya Kralı olmuştu. Avrupa ülkelerine karşı düzenlediği seferlerle adını duyuran Napolyon, dünyanın o güne kadar en büyük ordusunu toplayarak Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine düzenlediği seferde Moskova’ya kadar ilerlemişti. Rusya seferinin kış aylarına denk gelmesiyle büyük bir darbe yiyen Napolyon, yüz binlerce askerinden geriye kalan çok küçük bir birlikle Paris’e geri dönmüş ve sonrasında Elba Adası’na kısa süreli sürgüne gönderilmişti.

1815’deki 100 günlük sürgünün ardından tekrar tahta çıkan Napolyon, İngiltere’ye karşı Waterloo’da aldığı yenilgi sonrası Saint Helena Adası’na sığınmış ve 1821 yılında burada ölmüştü.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler : , ,
Tema Fabrika