HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13335 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ölüm, yataktan kalkar gibi bir rüyadan uyanmaktır…

25 Ekim 2017
Ana Sayfa » Genel Haberler » Ölüm, yataktan kalkar gibi bir rüyadan uyanmaktır…

İnsanlar ölümden inanılmaz derecede korkuyorlar. Ne zaman ölümden konu açılsa herkesin beti benzi atıyor ve hemen konu değiştiriliyor. Hâlbuki ölüm adeta bir rüyadan uyanma gibi gerçekleşecek. Bir anda dünya perdesi kalkacak ve hemen ahirete geçiş yapacağız.

Ölüm anında insanlar ahirete geçiş sırasında önce şaşırıyorlar, kendilerini rüyadan uyanmış gibi hissediyorlar ve önce nerede olduklarını anlamıyorlar. Bu yüzden de “bizi uyuduğumuz yerden kim kaldırdı” diye soruyorlar:

Sur’a üfürülmüştür; böylece onlar kabirlerinden (diriltilip) Rablerine doğru (dalgalar halinde) süzülüp-giderler.

Demişlerdir ki: “Eyvahlar bize, uykuya-bırakıldığımız yerden bizi kim diriltip-kaldırdı? Bu, Rahman (olan Allah)ın va’dettiğidir, (demek ki) gönderilen (elçi)ler doğru söylemiş”. (Yasin Suresi, 51 ve 52)

Mümin ölüm anından itibaren hiçbir zorlukla ve sıkıntı ile karşılaşmaz. Ölüm melekleri yanlarında ölen kişinin dostları ile birlikte gelirler ve mümini cennetle müjdelerler. Ölüm mümin için Allah’a kavuşma anıdır, kendisi için büyük nimetlerin saklandığı cennete kavuşma anıdır.

Dünyada uyuyup rüya görmemiz farklı yaşam boyutlarını görmemiz açısından önemli. Rüyadayken insan rüyayı gerçek zannediyor ve uyanınca çok şaşırıyor. Ölünce de insan dünya hayatının aslında bir rüya, ahiretin gerçek olduğunu anlayacak…

(Artık) Her bir nefis, yanında bir sürücü ve bir şahid ile gelmiştir.

“Andolsun, sen bundan gaflet içindeydin; işte Biz de senin üzerindeki örtüyü açıp-kaldırdık. Artık bugün görüş-gücün keskindir.” (Kaf Suresi, 21-22)

Mert Arslanoğlu

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Tema Fabrika