HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ölümlü bir bedene sahipken en iyi kariyeri yapsan ne olur?

09 Mart 2016
Ana Sayfa » Genel Haberler » Ölümlü bir bedene sahipken en iyi kariyeri yapsan ne olur?

Kalbin gerçeklere kapalı olması ne kadar garip. Öyle ki kalp kapalı ise insan ne yaparsa yapsın gözünün önünü dahi göremiyor. Söylüyorsun ama duymuyor. Anlatıyorsun ama anlamıyor. Ne yaparsan yap, istersen bağır, istersen karşındakini uyandırmaya çalış, istersen en sarsıcı kelimeleri söyle, o beden ölü olduğu için söylenenleri bir türlü kavrayamıyor.

Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık (hazırladık). Kalpleri vardır bununla kavrayıp-anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler. Bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. İşte bunlar gafil olanlardır. (Araf Suresi, 179)

Allah ayetinde asla görmeyecek, duymayacak, kalpleri basiretle göremeyecek insanlar yarattığını söylüyor. Yani bu insanlar cehennem için özel olarak yaratılıyorlar. Bu yüzden adama diyorsun ki, “bak ölüm var, ahiret var, bu dünya hayatı çok kısa. Ölümden sonra sonsuz bir hayat var. İman et, Allah’ı sev, Allah için yaşa” diyorsun. Adam sana dönüp “ben kariyer yapmak istiyorum” diyor ve deliler gibi kariyerin peşine düşüyor. Adeta kariyerden büyüleniyor. İnsanların övgüsüne kapılıyor. Dünya hayatına dalıp dalıp gidiyor. Bir değil, yüz değil, milyonlarca insan var böyle.

Peki ama ölümlü bir bedenle yaşarken kariyer yapsan ne olacak? İmanlı olmadıktan sonra o kariyerin sana ne faydası olacak? O kariyeri elde etmek için nerdeyse bütün hayatını vakfedeceksin ama Allah’ı unutacaksın… Görmüyor musun, dünyanın bütün CEO’ları, bilim adamları, trilyoner iş adamları bir bir ölüyorlar. Sonra da hayatlarını vakfettikleri şirketlerini arkalarında bırakıp çamurlu bir toprağa çırılçıplak bedenleriyle gömülüyorlar. Tam 30 yıl, 40 yıl kariyer için uğraşıyorlar. Tam amaçlarına ulaşmışken ölüm gelip onları kıskıvrak yakalıyor.

Ancak insan iman ederse, Allah için yaşarsa, Allah için güzel işler yaparsa bu hayatın anlamı var. Yoksa bunca hırsın, dünyaya deliler gibi bağlanmanın hiçbir anlamı yok. Anlamı olmadığı gibi insan öldüğünde de acı bir azapla karşılaşıyor, hem de sonsuza kadar… Cehennemde ise “gerçekten değer miydi” diye düşünecek çok ama çok fazla vakti oluyor…

Her nefis ölümü tadıcıdır. Kıyamet günü elbette ecirleriniz eksiksizce ödenecektir. Kim ateşten uzaklaştırılır ve cennete sokulursa, artık o gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, aldatıcı metadan başka bir şey değildir. (Ali İmran Suresi, 185)

Mert Arslanoğlu

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Tema Fabrika