HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÖSO Til Temir’de YPG’ye Saldırdı

17 Temmuz 2013
Ana Sayfa » Genel Haberler » ÖSO Til Temir’de YPG’ye Saldırdı

El Nusra Cephesi ile YPG arasında çıkan çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor. El Nusra Cephesine bağlı grupların Til Temir’de YPG’ye yaptığı saldırılarda 2 YPG militanı öldürüldü.

Suriye El Kaidesine bağlı El Nusra Cephesi ile YPG arasında Serekaniye’de çıkan çatışmalar sürerken,  Parastine Yekineye Gel-PYD’de bağlı Yekineya Parastina Gel-YPG birliklerinin El Nusra’ya karşı yaptığı saldırılarda şu ana kadar 15 El Nusra mensubu öldürüldü. Serekaniye’de YPG’nin saldırıları karşısında ağır kayıplar veren El Nusra mensupları bu kez Til Temir‘de YPG ordularına saldırdı. El Nusra’nın yaptığı saldırılarda 2 YPG mensubu yaşamını yitirdi.

Serekaniye‘de YPG güçlerinden ağır darbe alan El Nusra  grupları Serekaniye-Til Temir yolu üzerindeki Dawidiye köyündeki YPG kontrol noktasına saldırdı.

El Nusra Cephesi’ne bağlı gruplar, saat 22.15’te Dawidiyê köyündeki YPG kontrol noktasına saldırdı saldırıda 2 YPG mensubu yaşamını yitirdi.

YPG Serekaniye’de El Nusra gruplarıyla 2 gün süren çatışmalar ardından bugün  sınırının denetimini ele geçirdi.İddialara göre YPG güçleri sınır güvenliğini Serekaniye Halk Meclisi’ne devretti.

Kentte yaşam normale dönerken Tel Xelef bölgesinde yer yer çatışmaların devam ettiği gelen haberler arasında.

PYD Nedir? PYD ve PYD‘ye Bağlı Askeri Güç YPG Hakkında Bilgiler

Demokratik Birlik Partisi  kısa adı PYD (Parastina Yekineya Gel)

2003 yılında Kürtler tarafından Suriye’nin kuzeyinde kurulmuş bir siyasi partidir. Günümüzde hala faaliyet göstermektedir. Lideri Salih Müslim’dir. Askeri kolu yaklaşık 700 gerilladan oluşan Halkçı Koruma Birlikleri “Yekineya Parastina Gel”-YPG‘dir.
PYD, Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesinin ardından, Suriye’de Halep Eyaleti’ndeki Kobani, Afrin ve Cinderis kentleri; Haseke Eyaleti’nin Amude, Derik, Efrin beldeleri, El Darbasiye kenti ve Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin karşında bulunan Ra’s al-‘Ayn kenti ile Tirbesipiye kasabasında siyasi ve askeri kontrolü elinde tutmaktadır.
PYD‘nin, Türkiye ve daha birçok ülke tarafından terör örgütü listesinde bulunan PKK ile bazı kaynaklara göre benzer görüşleri savundukları bazı kaynaklara göre de aralarında bir ortaklık olduğu öne sürülmektedir. PYD, hem Özgür Suriye Ordusu hem de Suriye Baas Partisi Hükümeti ile zaman zaman silahlı çatışmalara girmiştir.

YPG’nin kadın savaşçıları

Fransız haber ajansı AFP, Suriye’de savaşan YPG ordularında yerini alan kadın savaşçılarının fotoğraflarını yayınladı.

ypg6

YPG’nin kadın savaşçıları

Habere ve görsellere eşirmek için tıklayın

YPG 8’inci Tugayını Kurdu

PYD’nin askeri kolu Yekineya Parastina Gel(YPG) güçleri, 8. tugaylarını Halep’te kurdu.

Haberi okumak için tıklayın

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika