HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Oya Aydoğan’ın ani ölümü de insanlara ölümü düşündürmeye yetmedi mi?

02 Haziran 2016
Ana Sayfa » Genel Haberler » Oya Aydoğan’ın ani ölümü de insanlara ölümü düşündürmeye yetmedi mi?

Geçtiğimiz hafta Oya Aydoğan’ı kaybettik ve Türkiye’de yine birçok insan Oya Aydoğan’ın ölümünü büyük bir şaşkınlıkla ve üzüntüyle karşıladı. Yine birçok insan “daha çok gençti, aramızdan çok çabuk ayrıldı…” sözlerini birbirine fısıldadı… Kimse her gün televizyonlarda olan ve sevilen sanatçı Oya Aydoğan’ın öldüğüne inanmak istemedi.

Bundan bir sene önce Evrim Akın, Oya Aydoğan’ı evinde ziyaret etmiş. Bugün o programa biraz baktım.  Oya Aydoğan, Evrim Akın’a kıyafetlerini gösteriyor, takılarını gösteriyor, yurt dışından getirttiği yaşlanmayı geciktirici kremlerini gösteriyor. Salonda özenle biriktirdiği antikalarını gösteriyor. Oysa bu programdan nerdeyse bir yıl sonra ölecekmiş, o da herkes gibi herşeyini geride bırakıp ahirete beyaz sade bir kefenle gidecekmiş.

Bakıyorum da insanlar ölümü hiç ama hiç düşünmmüyorlar. Ölümü adeta bir yok olmak olarak gördükleri için ölümü düşünmekten şiddetle kaçınıyorlar. Ama ölüm bir anda kendilerini ya da yakınlarını yakaladığında da işte böyle şaşırıp kalıyorlar. Oysa dünya hayatı çok ama çok kısa. Ömür bir göz çarpması gibi anında gelip geçiyor. Bir bakıyoruz genciz, bir bakıyoruz yaşlanmışız ve ölümü bekliyoruz. Bir çırpıda bitiyor hayatımız. Öleceğimiz anı ise yalnızca Allah biliyor:

Hele can boğaza gelip dayandığında,

Ki o sırada siz (sadece) bakıp-durursunuz,

Biz ona sizden daha yakınız; ancak görmezsiniz. (Vakıa Suresi, 83-85)

Halbuki insanlar daha küçük yaşta ölümü düşünmeye alışsalar, ölümü kötü bir şey olarak görmeseler, Allah’a iman edip güvenseler ölümden hiç korkmazlar. Birisi aniden öldüğünde şaşırmazlar. Çünkü asıl sonsuz hayatın ölümden sonra başlayacağını çok iyi bilirler. Ne diyor peygamberimiz: “İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar.” diyor. İmanla yaşadıktan sonra ölüm Allah’a kavuşma anıdır, cennete kavuşma anıdır. “Öleceğiz müjdeler olsun, müjdeler olsun!Ölümü de öldüren Rabbe secdeler olsun!” diyor Necip Fazıl o muhteşem şiirinde…

Ölüm gerçekleştiğinde insanın sadece bedeni ölüyor ama ruhu anında bizim görmediğimiz başka boyuta yani ahirete geçiyor. Ve o ruh, yaratılmış diğer insanlar gibi sonsuza kadar ahirette yaşıyor. İnsanlar iman etmedikleri için, Kuran ayetlerini bilmedikleri için, ahirete inanmadıkları için ölen kişinin arkasından ağlıyorlar. Halbuki iman eden insan ölüp de cennete gittiğinde tüm sevdiklerine, ailesine, eşine ve çocuklarına orada kavuşuyor. Ve bir yıl değil, yüz yıl değil, milyarlarca yıl değil sonsuza kadar birlikte huzur içinde yaşıyorlar. Dolayıısyla ölüm yok olma değil, ya da toprakta çürüyüp giden bir beden değil. Ruh sonsuza kadar yaşıyor.

İnsan, onun kemiklerini Bizim kesin olarak biraraya getirmeyeceğimizi mi sanıyor?

Evet; onun parmak uçlarını dahi derleyip-(yeniden) düzene koymaya güç yetirenleriz. (Kıyamet Suresi, 3-4)

Ölümü uzak gören insanların üzerinde garip bir lakaytlık oluyor. Bu kişiler sadece kendi işi, ailesi, yemesi içmesi gibi konularla meşgul oluyorlar. Hakkı savunmada ve anlatmada ise son derece çekingen ve korkak bir tavır sergiliyorlar. Halbuki ölüm, her insana çok yakındır. Allah için samimi bir gayret içinde olunması lazım. Mutlaka Allah’a iman etmek, Allah için yaşamak, Allah için ölmek ve hayatımız boyunca ahiretimiz için salih amellerde bulunmamız lazım.

Oya  Aydoğan’a Allah’tan rahmet diliyorum, Allah inşaAllah mekanını cennet kılsın. Oğlu Gurur’a da Allah’tan sabır diliyorum. Gerçek hayatımızın ahiret olduğunu ve sonsuza kadar orada yaşayacağımızı bilsin. Ölen hiçbir insan yok olmyor, kaybolmuyor, sadece dünyadaki görüntüsü kalkıyor o kadar. Ruhu ise anında ahirete geçiyor ve sonsuz yaşamına başlıyor…

Her nefis ölümü tadıcıdır. Kıyamet günü elbette ecirleriniz eksiksizce ödenecektir. Kim ateşten uzaklaştırılır ve cennete sokulursa, artık o gerçekten kurtuluşa ermiştir. dünya hayatı, aldatıcı metadan başka bir şey değildir. (Al-i İmran Suresi, 185)

Mert Arslanoğlu

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Tema Fabrika