HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YPG Kürdistan Tugayını Kurdu

05 Ekim 2012
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » YPG Kürdistan Tugayını Kurdu

YPG (Halk Savunma Birlikleri) , Suriye’nin Kürt bölgesinde tugay kurduğunu açıkladı. Tugaya katılanların yüksek sayıda olduğu belirtilirken YPG’nin Suriye halkına kendilerine katılma çağrısı yaptığı vurgulandı..

Suriye Kürdistan’ının askeri gücü olarak kendisini örgütleyen Halk Savunma Birlikleri (YPG), kurulduğu Temmuz 2012’den bu yana ikinci tugayını oluşturdu. Silahlı güçlerinin sayısı giderek artan YPG’nin ikinci tugayı Suriye Kürdistan’ının en büyük kenti olan Qamişlo’da ilan edildi.

Suriye’de savaşın giderek şiddetlendiği bir dönemde Kürtler de güvenliklerini arttırıyor. Batı Kürdistan’ın tüm şehirleri ile 600 bin Kürdün yaşadığı Halep’teki Kürt mahallelerinin güvenliğini sağlayan YPG, Eylül ayında Afrin’de kurduğu birinci tugayının ardından, bugün de Qamişlo’da ikinci tugayını kurdu. “Şehid Sarya” adını taşıyan tugay bir merasimle ilan edilirken, törene YPG komutanlarının yanı sıra “Şehit Aileleri Derneği” yetkilileri ile özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenlerin aileleri katıldı.

PYD Tugayı

YPG Tugayı

YPG’YE KATILIMLAR ARTIYOR

Kürtçe ve Arapça dilleri ile kuruluş ilanının yapıldığı törende, okunan bildiride bir buçuk yılı aşkın bir süredir Suriye’de yaşanan olaylara dikkat çekilerek, bir yandan şoven Baas rejimi, diğer yandan da Arap muhalefetin inkarcı zihniyeti ile güvenlik sorunlarının Kürt  halkları için de tehdit oluşturduğuna vurgu yapıldı.

Bu tehlikelere karşı YPG’nin uzun bir süredir güvenlik çalışmalarını sürdürdüğüne işaret edilen bildiride, “Askeri çalışmalarımız üst düzeye ulaştı. Suriye Kürt Bölgesinin  tüm kent ve bölgelerinde savaşçı katılımları oldu. Biz Kürt halkı ve bölge halklarının güvenliği için her gün şehit veriyoruz. Bu hazırlıklar kapsamında biz YPG Komutanlığı olarak Qamişlo’da Şehid Sarya adıyla kendi askeri tugayımızı ilan ediyoruz. Şehid Sarya Tugayı, Qamişlo ve çevresinde faaliyet yürütecek” denildi.

Bildirinin sonunda tüm Kürt, Arap, Ermeni, Asuri ve Süryani gençlere YPG saflarına katılma çağrısı yapıldı.

PYD Tugayı Kuruldu

YPG Tugayı Kuruldu

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika