HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Roboski Katliamında Ölenler Anılıyor

28 Aralık 2012
Ana Sayfa » Genel Haberler » Roboski Katliamında Ölenler Anılıyor

Şırnak’ın Uludere ( Qileban) İlçesi Roboski Köyünde 28 Aralık 2011 günü Türk Savaş Uçakları tarafından katledilen 34 köylü için başta Roboski köyü olmak üzere Türkiye’de ve bir ülkede mitingler yapılıp katliam protesto edildi. Türkiye’nin bir çok ilinde esnaf kepenk kapatırken halk kitleler halinde Roboski Köyüne akın etti.

28 Aralık 2011’de Roboski Köyünde Katlediler 34 Köylü İçin Protesto Gösterileri Devam Ediyor.

Gülten Kışanak Gözyaşlarına Boğuldu

BDP’li vekil Gülten Kışanak, Roboski Köyünde düzenlenen anma törenine katıldı Yapılan konuşmaların ardından yakılan Kürtçe ağıtlar sırasında BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak gözyaşlarına boğuldu.

kisanak-

Roboski Katliamında Ölenler Anılıyor

Binlerce Kişi Roboskiye Akın Etti

Özel araçlar ve minibüslerle Roboski’ye doğru hareket eden kitleye BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, DTK Eş Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, BDP’li vekiller Nursel Aydoğan, Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Ayla Akat, Adil Kurt, Hasip Kaplan, Nazmi Gür, Hüsamettin Zenderlioğlu, BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bölge il ve ilçe belediye başkanları, Suavi, Ferhat Tunç, Gençay Gürsoy, Garo Paylan, Rıdvan Turan, MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Türkiye Barış Meclisi’nden Şirin Tunç, BDP, HDK, DTK, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyesi öğrenciler, ŞÖDER üyesi öğrenciler, çok sayıda akademisyen, yazar ve sanatçı da eşlik etti. Hem Şırnak’ın çıkışında hem de Milli Taburu’nda yoğun önlem alan askerlerin engelleme girişimleri işe yaramazken, Hakkari yönünden gelen ve sayıları yaklaşık 150 aracı bulan konvoyun ise Habur İki Köprüsü’nde engellendiği ve hala geçişlerine izin verilmediği öğrenildi.

Roboski Katliamı Hakkında

Roboski Katliamı hakkında detaylı bilgiyi öğrenmek için tıklayın.

 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Roboski İçin Hayat Durdu

28 Aralık 2011’de Türk ordusuna ait F-16 uçakları ile yapılan bombardıman sonucu 34 Kürdün yaşamını yitirdiği katliamın birinci yıldönümünde bölgede  hayat durdu. Birçok il ve ilçede eczaneler ve fırınlar dışında kepenk açılmadı. Öğrenciler ise okulları boykot ediyor.

kepenk

Roboski İçin Kepenkler Kapalı

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika