HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Rojava Devrimi Yıldönümünde Sınırda Olaylar

17 Temmuz 2014
Ana Sayfa » Dünya Haberleri » Rojava Devrimi Yıldönümünde Sınırda Olaylar

Suriye’de yaşanan iç savaşta bölgelerine el koyan Suriyeli Kürtler, 19 Temmuz Rojava Devrimi yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyor.

İki haftadan beridir radikal dinci Selefi düşünceye sahip Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri, Rojava Devriminin önemli kentlerinden olan Kobanê kentini işgal etmek için var gücüyle Suriyeli Kürtlere saldırıyor.

İşgal ettiği Musul kentinde Irak ordusuna ait ağır silahları Irak’tan Suriye’ye taşıyan Radikal dinci çeteler, 19 Temmuz Rojava Devriminin yıldönümünde Kürtlerin özerk bölge ilan ettiği yerlerde hakimiyet sağlamak için ağır silahlarla PYD’nin askeri gücü olan YPG ve PYD’nin kadın ordusu olan YPJ’ye saldırmaya devam ediyor.  IŞİD’in saldırısına YPG ordusunun karşılık vermesiyle başlayan çatışmalar 14’üncü gününde şiddetlenerek devam ediyor.

IŞİD’in Suriye Kürt Özerk Bölgesini işgal etme planına karşılık YPG savunma hattı oluşturup Radikal dinci çetelerin Kürt bölgelerine saldırısını önlemek için var gücüyle çatışıyor.

rojava-siniri

Türkiyeli Kürtler Sınıra Yürüyor

 

Öcalan, Seferberlik İlan Etmişti

IŞİD’in Kürtlere saldırmasına karşılık PKK Lideri Abdullah Öcalan, Türkiye,Suriye,İran ve Irak’ta yaşayan Kürtlerin seferberliğe uymasını istemişti.

rojava-siniri (1)

Türkiyeli Kürtler Sınıra Yürüyor-1

 

Öcalan‘ın seferberlik ilanına Türkiyeli Kürtler cevap verdi.  Fıransız Haber ajansının Suriye haber ajanslarına dayandırdığı habere göre, 800 Türkiyeli Kürt, Suriye-Türkiye sınırını geçerek YPG’ya katıldı.

YPG-IŞİD Çatışma Görüntüleri

rojava-siniri (2)

Türkiyeli Kürtler Sınıra Yürüyor, Güvenlik Güçleri Alarma Geçti…

 

Sınırda Gerginlik

Türkiyeli Kürtler, sınırda birikmeye devam ediyor… Sınırda toplanan halk, Suriye sınırını aşmaya YPG’ye destek vermeye çalışıyor. Sınırda alarma geçen güvenlik güçleri, Suriye’ye geçmeye çalışan kitleyi durdurmaya çalışıyor.

Efrin’de 19 Temmuz Tatil İlan Edildi

Rojava’nın Efrin Kantonu’nda Rojava devriminin başlangıcı olan 19 Temmuz, resmi tatil günü ilan edildi.

Efrin Kantonu Yasama Meclisi bugün aldığı bir karar ile 19 Temmuz’u “Rojava’nın Devrim Günü” ilan etti. 19 Temmuz tarihi bundan böyle resmi tatil günü olacak.

 

Kobanê Devrim’in Başladığı Kent

Rojava’nın  devrimi 19 Temmuz 2012’de Kobani kentinin halk tarafından ele geçirilmesi ardından başlamıştı. Halk daha sonra Qamişlo ve diğer kentlere el koymuş ve kendi yönetimleri oluşturmuştu. IŞİD, Kobanê kentinin önemini çok iyi bilmektedir ve Kobanê’yi ele geçirmek için var gücüyle YPG’ye saldırıyor.

Kobane-Devrim

Kobanê’de devrim böyle başlamıştı

 

Kobanê’de Kadın Taburu Kuruldu

Kobanê anneleri, bölgelerini IŞİD çetelerine karşı savunma amacıyla silahlanarak ‘Şehîd Jîn’ adında tabur kurdular.

koban-kadin-taburu-1

Yaşlı Kadınlar Silah Kuşandı

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Kobanê için yaptığı seferberlik çağrısına yanıt veren 30 anne ve kadın, Kobanê Kadın Asayiş Merkezi önünde bir araya geldi. Çoğu 40 yaş üzerinde olan kadınlar ‘Şehîd Jîn’ adıyla tabur oluşturdu.

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika