HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sadece küçücük bir arıyı düşünmek bile insanın iman etmesine yeter…

15 Mart 2017
Ana Sayfa » Genel Haberler » Sadece küçücük bir arıyı düşünmek bile insanın iman etmesine yeter…

Allah her yerde, baktığımız, gördüğümüz her şeyde muhteşem bir şekilde tecelli ediyor, yüce varlığı, güzelliği, eşsiz sanatı, akılalmaz ilmi her yerde ve her an Kendisini gösteriyor. Aslında insan kafasını kaldırıp uzayın derinliklerini ve oradaki muhteşem sanatı,  birbirinin içine geçmiş milyonlarca galaksiyi düşündüğünde Allah’ın varlığını çok net görebiliyor. Ama insanın iman etmesi için küçücük bir arıya bakması bile yeterli…

Küçücük bir arı, belki de şimdiye kadar üzerinde hiç düşünmediğiniz bu küçücük arı da bile Allah öyle büyük bir alem yaratmış ki, O’nun bu eşsiz ilmi karşısında insan Allah’a büyük bir sevgiyle iman ediyor ve secdeye kapanıp Rabbine şükrediyor… Bakın küçücük bir arı Allah’ın ilhamıyla neler yapıyor:

Bir kilo bal için 40.000 adet arının 6 milyon çiçeği dolaşması gerekiyor.

Dünyanın en hızlı bilgisayarlarından biri saniyede 16 milyar aritmetik işlem yapabiliyor. Bal arısı ise aynı sürede daha az enerji harcayarak 10 trilyonluk işlem yapma kapasitesine sahip.

10 mikrowatt’tan daha az enerji tüketen balarısının beyni, günümüzde üretilen en verimli bilgisayardan 100 milyon kat daha üstün.

Balarıları bir peteği doldurabilmek için 100 milyon çiçeğin nektarını toplayabiliyor ve 100 bin kilometre boyunca kanat çırpabiliyor.

Bir koloninin bir kilogram bal üretebilmesi için dünyanın etrafını 6 kez dönmeye eşdeğer bir uçuş yapması gerekiyor. Tek bir arının dünyanın çevresini dönmesi için yaklaşık 25 kilogram bal tüketmesi gerekiyor.

Uçan bir arının her kilometrede, enerji için yarım miligram (gramın 2000’de biri) bala ihtiyacı bulunuyor. Bir arı bir litre balla, 25 km hızla ve saniyede 200-250 defa kanat çırparak 3.000.000 km. kat edebiliyor.

Her bir petek gözünün derinliği 12 milimetre. Duvarlarının kalınlığı ise milimetrenin 20’de biri kadar. Buna karşın bal ile doldurulduğunda petek hiçbir zarar görmüyor. Bunun nedeni peteğe en yüksek dayanıklılık özelliğini kazandıran altıgen yapısı. Bu nedenle bir petek diliminde kilolarca bal taşınabiliyor.

Kuşkusuz burada söylediklerim arıyla ilgili bilgilerin çok küçük bir kısmı, daha kitaplar dolusu detay var. Balarılarının özel bir dans ile çiçek nektarlarının yerini birbirlerine bildirdikleri bulan, ılarda koku duyusu, görsel algı, yön bulma, polarize ışık ile konumlandırma, güneş takibi, iç saat, manyetik alanın petek örümüne etkisi ve düşey (ya da yerçekimi) algısı üzerine muhteşem çalışmalar yapan Avusturyalı bilim adamı Karl Ritter von Frisch Nobel ödülüne layık görülmüştür.

Unutmayın ki bilim adamları canlıları inceledikten sonra sadece Allah’ın sonsuz ilmini ve sanatını keşfeder. Allah bütün canlıları sadece “Ol” diyerek bütün bu üstün özellikleriyle yaratmıştır. Canlıların sahip oldukları her türlü özellik Allah’ın sonsuz ilminin ve kudretinin yeryüzündeki tecellileridir.

Rabbin bal arısına vahyetti: Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin.

Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-uçuver. Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir ayet vardır. (Nahl Suresi, 68-69)

Mert Arslanoğlu

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :
Tema Fabrika