HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13330 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şemdinli’de Çatışmalar Şiddetleniyor

01 Ağustos 2012
Ana Sayfa » Genel Haberler » Şemdinli’de Çatışmalar Şiddetleniyor

Hakkari’nin Şemdinli (Şemzinan) ilçesinde 10 gündür HPG ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalar tüm şiddetiyle sürüyor..Çatışma bölgesinde kalan sivil vatandaşlar ihtiyaçlarını gidermede zorlanıyor..

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi Bağlar (Nehri) Köyü’ne bağlı Çem (Navrezan) ve Rüzgârlı (Rubunus) mezralarında 24 Temmuz’da başlayan çatışmalar devam ediyor. DİHA’ya göre dün akşam saatlerinde Çem (Navrezan) ve Güzelkaya (Begerde) mezralarında başlayan çatışmalar halen sürüyor.

Çatışma bölgesinin tanklarla bombalandığı öğrenilirken, çatışmaların ağırlık olarak Çem (Navrezan) mezrasında yaşandığı belirtildi. Günyazı (Qelaşk) Köyü’ne yakın olan Goman Dağı ile Şihebini Vadisi’ne girmek isteyen asker ve koruculara tepelerden HPG’liler tarafından ateş açıldığı öğrenildi.

Güzelkaya (Begerde) ve Tuva (Beyşemsi) köylerinin yakınlarındaki tepelerde bulunan HPG’lilerin hakimiyeti kırılmaya çalışılırken, Çem (Navrezan), Begir, Yiğitler (Nırkule) vadilerine girmeye çalışan tank destekli özel harekat timlerinin tepelerden HPG gerillaları tarafından uçaksavarlarla açılan ateş sonucu girişlerinin durduğu kaydedildi. Yoğun bombardıman sonucu bölgede orman yangınları çıkarken, akşam saatlerinde başlayan çatışmaların Tuva (Beyşemsi) Köyü ve Rüzgârlı (Rubunus) mezrasında devam ettiği gelen bilgiler arasında.

Öte yandan sabah saatlerinde Tuva (Beyşemsi) Köyü’nde oyun oynayan 9 yaşındaki Mervan Sakin ismindeki çocuğun bombardımanın şiddetinden tepeden düştüğü ve yaralandığı belirtildi. Düşen çocuk hastaneye kaldırılmaya çalışılırken yüzünde ve gözlerinde şişkinliklerin oluştuğu ve anlının da yarıldığı öğrenildi.

Bölgede dün geceden bu yana devam eden çatışmalardan ötürü bölgedeki köylülerin elektrik ve telefonlarının kesildiği için hiçbir şekilde köylülerle irtibat kurulamazken, köy halkının gıda ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı öğrenildi.

Tuva (Beyşemsi) Köyü’nde yaşayan 70 yaşındaki Bahar Sakin ise, çatışmanın şiddetlendiğini ve evlerine kurşunların denk geldiğini söyledi. Hiçbir can güvenliklerinin olmadığını belirten Sakin, “Biz burada ne yapacağımızı bilmiyoruz. Evlerimize kurşunlar denk geliyor. Köydeki 20 çocuk mermilerden korunmak için evlerin arkasına saklanıyor” diye, yaşadıklarını anlattı. Son olarak gece saatlerinde hala devam eden çatışmalarda can kayıplarına ilişkin bir bilgi alınamadı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika