HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Serekaniye’de şiddetli çatışmalar yeniden başladı

19 Ağustos 2013
Ana Sayfa » Genel Haberler » Serekaniye’de şiddetli çatışmalar yeniden başladı

Suriye’nin Kürt bölgesinde yer alan Serekaniye kenti El Kaideci çetelerin saldırısına uğramaya devam ediyor. Yaklaşık olarak 1,5 aydır El Kaidecilerin Serekaniye’ye yaptığı saldırılarda 1000’den fazla kişi öldü onbinlerce kişi de yaralandı. El Kaideci çetelerin sivil halka yaptığı katliamlar ve vahşet olayları karşısında çoğu Suriyeli Kürt, yurtlarını terkedip komşu ülkelere sığındı.

El Kaide bağlantılı El Nusra ve diğer çeteler, bir kez daha Serekaniye kentine  tank ve toplarla saldırı girişiminde bulundu. YPG güçlerinin müdahalesi sonucu çatışmalar yaşanırken, kente havan toplarının atıldığı bildiriliyor.

Serekaniye kentinde , Pazar akşamından bugün öğle saatlerine kadar sakin bir durum yaşarken, bugün  saat 15:00 sıralarında çeteci gruplar kente tank ve toplarla saldırı düzenledi.

Tel Halaf yönünde Serekaniye kentine  tank ve toplarla saldırıda bulunan El Kaidecilere sert şekilde karşılık veren YPG savaşçıları ile El Kaideci çeteler arasında çıkan çatışmalar devam ediyor..

PYD’ye bağlı YPG savaşçıları, 16 Temmuz tarihinde el kaideci çeteleri 48 saat gibi kısa sürede Serekaniye kentinden kovmuşlardı. 16 Temmuz tarihinden sonra El kaideci çeteler sivil kürtler ve Rojava’nın diğer kentlerini hedef aldı.

 

YPG’Ye yakın haber ajansları 16 Temmuz ile 16 Ağustos arasında 800’ü aşkın el kaideci çeteyi öldürdüklerini duyurdu. Çatışmalarda 80 YPG savaşçısı hayatını kaybetti.

El kaideci çeteler insanlık suçları işleyip, sivil vatandaşların kafasını kesip masum sivil halkın namusunu kendilerine helal gördü. El kaideci çeteler, 16 Temmuz ile 16 Ağustos arasında binlerce sivili de kaçırdı. Halen 700’den fazla  Kürt sivilden haber alınamıyor.

Kaynak-Dış Haberler

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika