HAVA DURUMU

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 13335 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SGK Sitesinde Sigorta Primlerine Bakma Dönemi Geliyor

05 Aralık 2011
Ana Sayfa » Genel Haberler » SGK Sitesinde Sigorta Primlerine Bakma Dönemi Geliyor

SGK sitesinde sigorta prim ve sigortaya dair bilgilere bakma e-devlet sitesinde ve şifreli düzene girmesinden sonra sigortalı olanların zorluk yaşanmasına SGK yetkilileri el altı, yeni düzenleme ile 15 Aralıktan itibarek isteyen herkes T.C kimlik bilgileriyle SGK sitesinden sigorta durumlarına bakabilecekler.

SGK’dan yapılan yazılı açıklamada, Anayasa’da ‘kişisel verilerin korunmasına ilişkin’ değişiklikten sonra, kurumla ilgili bazı sorgulamaların internet sitesinde yapılamaz hale geldiği anımsatıldı. Bu tür bilgilerin e- devlet kapısına, www.turkiye.gov.tr adresine taşındığı belirtildi. Bu değişiklikten sonra, sigortalıların durumlarına ilişkin sorgulama yapabilmesi için PTT’den aldıkları kişisel şifre ile www.turkiye.gov.tr  adresinden sorgulama yaparak kişisel verilerine ulaşabildikleri anlatıldı.

BABA ADI, AİLE NUMARASI İSTENECEK

Kurum Başkanlığınca yapılan değerlendirme sonucu bazı sorgulamaların yeniden kurum internet sitesinden yapılmasının doğru olacağı sonucuna varıldığı  açıklandı. Bu çerçevede 15 Aralık 2011 tarihinden itibaren sigortalılara yeniden www.sgk.gov.tradresinden sorgulama imkanı verileceği duyuruldu.  Ancak daha önce TC kimlik numarası veya sigorta sicil numarası ile yapılabilen sorgulamalar, yeni dönemde kimlik numarasının yanısıra ‘kişinin baba adı, nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe, cilt no, aile sıra no’ gibi herkes tarafından bilinemeyecek özel bilgiler de istenecek.

YOĞUNLUK ÖNLENECEK KAYITDIŞI İLE MÜCADELE EDİLECEK

Kurum açıklamasında bu sorgulamalar sayesinde hem kayıt dışılıkla mücadelede önemli bir adım atılacağı hem de kurum ve kuruluşların ihtiyaç duyduğu sosyal güvenlik verilerinin doğrudan internet sitesinden temin edilmesi sureti ile sigortalıların il müdürlüklerine yoğun başvurusunun engelleneceği vurgulandı.

İSTEMEYEN BAŞVURSUN

Kişisel bilgilerinin internet sitesi üzerinden sorgulanmasını istemeyenler de unutulmadı. Onlara  www.sgk.gov.tr adresinde yer alan dilekçeyi doldurarak il müdürlükleri veya SGK merkezlerine şahsen başvurmaları halinde kişisel bilgileri sitede yer alamayacak. Sigortalılar bilgilerinin istedikleri zaman aktif, istedikleri zaman pasif hale getirebilecekler.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Tema Fabrika